Loading…

Arifi: Raporti i Progresit do ta pengojë liberalizimin edhe me Demarkacion

  • 10/11/2016 | 08:08

Arifi: Raporti i Progresit do ta pengojë liberalizimin edhe me Demarkacion

Raporti i Progresit për Kosovën nga Bashkimi Evropian, është zhgënjyes.

Këtë cilësim për dokumentin e BE-së e ka dhënë këshilltari i liderit të AAK-së Ramush Haradinajt, Avni Arifi, i cili në një intervistë në emisionin Ora e Fundit në Klan Kosova, tha se qeveria që po udhëheqë me Kosovën po i ndjekë traditat e vjetra të keqqeverisjes.

“Ishte një kohë e shkurtër për një analizë të mirëfilltë të Raportit të Progresit. Ky është një raport që lë shumë për të dëshiruar, është negativ për Kosovën dhe është zhgënjyes. Ky raport shpreh shumë aspekte. Së pari kjo qeveri po e ruan traditën e ish kryeministrit Thaçi, për qeverisje me nota negative”.

Ai madje shton se edhe po qe se Kuvendi e ratifikon qysh tash Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi, qytetarët e Kosovës nuk do të gëzohen me liberalizim vizash për zonën Schengen.

“Nëse e lexon këtë raport progresi, edhe nëse ratifikohet Demarkacioni, nuk besoj se do të kemi liberalizim të vizave, edhe po të ndodhte ratifikimi që sonte”.

Ai ka cituar disa herë Raportin e Progresit në kritikat që i janë bërë Kosovës duke thënë se në këtë vend proceset po nisen mirë, e po përfundojnë jo korrekt.

“Kosova është cilësuar vend transit i heroinës dhe kanabisit. Shkalla e dënimeve në rastet kundër trafikimit me njerëz është e vogël, pavarësisht faktit se Kosova është burim, transit dhe destinim i trafikimit të grave dhe fëmijëve”.

“Qeveria sa herë ka tendencë të vlerësohet pozitivisht, vjen komenti se diçka e keqe ka ndodhur në një proces të caktuar”.

Diçka tjetër tejet negative sipas Arifit, është fakti që në Raportin e Progresit përmendet se në investigimin e rasteve të korrupsionit, po ka influencë nga jashtë organeve gjyqësore e prokuroriale.

“Kur në një raport të tillë thuhet se duhet të ndërpritet influenca në hetime për krim të organizuar, kjo është diçka e re. Asnjëherë nuk ka pasur në një raport kërkesë që të ndërpritet ndikimi në hetime.

Arifi mendon se një tjetër dështim i kësaj qeverie, është pamundësia për të rritur numrin e të punësuarve.

“Ky raport thotë se edhe politikat e punësimit të kësaj qeveria kanë dështuar, për shkak se nuk ka pasur rritje të vendeve të punës”, ka deklaruar Arifi.

Raporti i Progresit për vitin 2016 i publikuar të martën, e gjen Kosovën me marrëveshjen e parë kontraktuale me Bashkimin Evropian, pas nënshkrimit të Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim në muajin prill.  Por, në vija të trasha, raporti thekson nevojën  e fuqizimit të mëtutjeshëm të sundimit të ligjit dhe reformat në ekonomi.

Sipas raportit, ky vit është përshkuar me sfida të brendshme të cilat kanë penguar kryerjen e reformave në një numër të fushave, duke cituar si shkaktare ndasitë politike në vend.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë