Loading…

Arifaj: Është e rëndësishme pjesëmarrja e Kosovës në forume, mund t’i kundërpërgjigjet Serbisë

  • 01/09/2021 | 19:00

Arifaj: Është e rëndësishme pjesëmarrja e Kosovës në forume, mund t’i kundërpërgjigjet Serbisë

Analisti, Ardian Arifaj, e vlerëson lartë pjesëmarrjen e Kosovës në Forumin e Bledit që po mbahet në Slloveni.


Arifaj tha se për një shtet të vogël si Kosova pjesëmarrja në forume të ndryshme është mundësi e mirë për t’ju kundërpërgjigjur Serbisë.

“Pjesëmarrja në forume të ndryshme është e një rëndësie shumë të madhe për një shtet të vogël si Kosova, forumet si këto sigurojnë përfaqësim për të shpalosur të arriturat e Kosovës dhe mundësi t’i përgjigjen Serbinë në fushatën e tyre për ç’njohje të Kosovës. Po ashtu në këto forume është e rëndësishme që mund të takosh shumë liderë shtetet e të cilëve që nuk e kanë njohur Kosovën”, tha ai në KlanKosova.

Arifaj kujton kohën e pjesëmarrjes nëpër forume kur ishte ish-këshilltar i ish-presidentit, Hashim Thaçi teksa e vlerëson edhe paraqitjen e kryeministrit, Albin Kurti.

“Kur kemi qenë me ish-presidentin Thaçi ka pasur takime të rëndësishme me liderë të rëndësishëm botërorë. Me bashkëbisedues mund të shkëmbesh informacione të rëndësishme se ku kanë arritur marrëveshjet e rëndësishme të përbashkëta e bisedime të tilla mund të bësh edhe në pushime për kafe e jo vetëm në takimet formale”.“Është një mundësi shumë e rëndësishme pjesëmarrja edhe në Forumin e Bledit ku po merr pjesë edhe kryeministri, Albin Kurti”, tha Arifaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë