Loading…

Arbëreshja na turpëroi: Ka 500 vite e ruajmë gjuhën, ju shqiptarët për 15 vite jashtë e harruat 

  • 27/11/2023 | 18:35

Arbëreshja na turpëroi: Ka 500 vite e ruajmë gjuhën, ju shqiptarët për 15 vite jashtë e harruat 

Zonja Lucia Martino, arbëreshe nga Italia shkrimtare e aktiviste e pati një porosi për shqiptarët me 28 nëntor që ta ruajmë kulturën e gjuhën shqiptare, transmeton Gazeta Metro.


“Disa nga ju shqiptarë që jeni shprishur nëpër botë, që keni 15 vjet që jeni larguar, po harroni gjuhën dhe nuk ja mësoni fëmijëve, na Arbëresht që kena 500 vjet dhe e ruajmë gjuhën arbëreshe” tha zonja Lucia.

Ajo shtoi një apel për të gjithë, arbëreshët e shqiptarët, të ruajnë gjuhën shqipe.

Lucia Martino , Arbëreshe aktiviste dhe shkrimtare e librave “Gruaja Abrëreshe, dje, sot e nesër” dhe ” Ish një herë pinoqi”./gazetametro.net

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë