Loading…

Apple po punon për veturën e parë iCar

  • 06/12/2016 | 18:33

Apple po punon për veturën e parë iCar

Përshpërimat e para mbi veturën vet-vozitëse të Apple kanë qarkulluar fillimisht në shkurt të vitit 2015.

Që nga atëherë, prodhuesi i iPhone 7 ka punësuar një numër të konsiderueshëm individësh të industrisë automobile.

Megjithatë, përkundër raporteve dhe thashethemeve të shumta, Apple ka qëndruar neutrale mbi ambiciet e saja automobilistike, të koduara me emrin Project Titan.

Sidoqoftë, në një letër të shkëmbyer me administratën amerikane të sigurisë së trafikut, Apple ka shtyer qeverinë amerikane të mos kufizojë testimin e veturave vet-vozitëse, njofton VentureBeat.

Në këtë letër, Apple ka shpjeguar se është në përdorim të teknologjisë vet-mësuese, duke përfshirë edhe teknologjinë e transportimit.

“Apple përdor këtë teknologji për të prodhuar produkte dhe shërbime më të mençura, më intuitive dhe më personale,” – shkruan kompania.

“Kompania është duke investuar në masa të mëdha në studimin e automatizimit dhe është e lumtur në potencialin e këtyre sistemeve që gjejnë përdorim në shumë sfera, duke përfshirë edhe transportimin.”

Raportet e fundit sugjerojnë që interesimi i Apple në teknologjinë e mençur të mjeteve të transportimit ka të bëjë me planet e kompanisë për prodhimin e makinës së tyre, ose së paku të një sistemi që ndihmon në automatizimin e veturave dhe mundëson vet-vozitjen.

https://www.youtube.com/watch?v=FNIdcXkQZXg

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë