Loading…

Apostolova konfirmon takimin me Listën Serbe: A e votojnë demarkacionin

  • 21/02/2018 | 13:09

Apostolova konfirmon takimin me Listën Serbe: A e votojnë demarkacionin

Shefja e Zyrës së BE’së ka takuar Listën Srpska para se Demarkacioni të dalë në Kuvend. Ky takim erdhi pasi Lista Srpska, deri më tani, nuk është pro ratifikimit të demarkacionit, duke vështirësuar kështu sigurimin e numrave për kalimin e demarkacionit. Por, diplomatja bullgare nuk ka njoftuar nëse i ka bindur ata.

Ratifikimi i Demarkacionit s’ka qenë asnjëherë më afër gjatë këtyre tri vjetëve, që nga nënshkrimi i marrëveshjes me Malin e Zi. Pengesa e vetme janë rreth pesë vota me të cilat do të arriheshin 2/3, aq sa duhen për të ratifikuar këtë marrëveshje. Për t’u bindur deputetët, po kontribuojnë edhe ndërkombëtarët, të cilët duan që me çdo kusht që kjo çështje të përmbyllet.

Meqenëse Lëvizja Vetëvendosje është kundër Demarkacionit, duke pamundësuar që të kalojë me votat e shumicës shqiptare, koalicioni qeverisës ka nevojë për votat e partnerit të tyre, Listës Srpska. Duke qenë të pavarur nga politika kosovare, ambasadorët e huaj po tentojnë të bindin deputetët serbë.

Gazeta Express ka pyetur në Zyrën e BE’se, nëse deri më tani shefja e BE’së ka takuar Listën Srpska për të biseduar rreth votës së tyre për Demarkacion. Takimi me ta është konfirmuar.

“Bashkimi Evropian mirëpriti deklaratën e përbashkët mes presidentit të Kosovës dhe atij të Malit të Zi si një hap të rëndësishëm drejt liberalizimit të vizave. Para debatit në Parlament rreth marrëveshjes së Demarkacionit, Apostolova ka takuar të gjitha Grupet Parlamentare”, kanë thënë nga Zyra e BE’së.

Veç Apostolovës, edhe ambasadori Greg Delawie është aktivizuar që në një mënyrë ose tjetrën t’i bind deputetët serbë për votat e tyre.

Ai në një postim në Twitter tha se liberalizimi i vizave, që arrihet me ratifikim të Demarkacionit, do jetë një e mirë për gjithë qytetërave të Kosovës, pa marrë parasysh etninë e tyre.

Kalimi i Marrëveshjes së Demarkacionit është esencial për t’ua siguruar lëvizjen e lirë qytetarëve të Kosovës nga të gjitha komunitetet. Të gjithë mund të pajtohen për këtë dhe shpresoj që të gjithë deputetët e Kuvendit të votojnë pro”, ka shkruar Delawie në Tëitter.

Deklarata e Delawies vjen pasi mediat raportuan se Lista Srpska ka kusht që fillimisht të krijohet bashkësia e komunave serbe, e më pas të vije në rend dite Demarkacioni.

Deputeti i Listës Srpska, Slavko Simiq ka thënë se Demarkacioni është çështje që ndikon pozitivisht vetëm te shqiptarët, e Delawie dëshiron t’i sigurojë se vota pro demarkacionit është i rëndësishëm për të gjithë.

Gazeta Express ka provuar të marrë një qëndrim nga deputetët serbë lidhur me votën e tyre, por të njëjtit nuk kanë pranuar të flasin.

As kryeministri Ramush Haradinaj nuk e di nëse i ka votat e Listës Srpska. I pyetur nëse deputetët serbë do të votojnë Projektligjin e radhës të Demarkacionit që Qeveria e miratoi dje. Mirëpo ai ka vlerësuar pjesëmarrjen e ministrave serbë në mbledhjen e Qeverisë

”Ishte shenjë e mirë që ishin në mbledhje të Qeverisë, sepse për shumë tema tjera nuk ishin, d.m.th. është shenjë e mirë dhe ta shohim se çfarë do të ndodhë”, ka thënë Haradinaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë