Loading…

Apokalipsi ka ndodhur vërtetë

  • 26/04/2017 | 15:41

Apokalipsi ka ndodhur vërtetë

Ky është rezultati i punës studimore të një grupi shkencëtarësh dhe antropologësh të Universitetit të Edinburgut, të cilët kanë analizuar atë që njihet si “libri më i hershëm” i historisë së Tokës.


Bëhet fjalë për disa basorelieve që janë zbuluar në vitin 1995 në zonën arkeologjike Gobekli Tepe në jug të Turqisë.

Ky zbulim ka rikthyer edhe më fort teorinë e ekzistencës së qytetërimeve të avancuara para nesh në Tokë, por që janë zhdukur nga evente kozmike katastrofike.

Ajo që tërhoqi vëmendjen e shkencëtarëve ishte një gdhendje në atë që njihet si “Guri i Skifterit”, ku përmes simboleve të kafshëve dhe shpendëve të ndryshëm riprodhohen një sërë yjesishë sipas pozicionit të tyre në qiell.

Kjo ka ndihmuar shkencëtarët që të përcaktojnë Gobekli Tepe si vendndodhjen e stacionit më të hershëm njerëzor të vëzhgimit të hapësirës.

Një tjetër gdhendje që tërhoqi shumë vëmendjen është edhe ajo e trupit të një njeriu pa kokë dhe vërshimin e kometave nga qielli, çka sipas studiuesve tregon se në atë katastrofë kanë humbur jetën shumë njerëz.

Në bazë të vendndodhjes së tanishme të trupave qiellore të gdhendur në këta gurë, lëvizjes së tyre dhe përmes përllogaritjeve kompjuterike, shkencëtarët mundën të përcaktojnë se toka u godit saktësisht në vitin 10.950 para Erës Sonë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë