Loading…

Antologjia e poezisë botërore edhe në shqip

  • 23/03/2017 | 16:32

Antologjia e poezisë botërore edhe në shqip

Në Universitetin Europian në Tiranë, nesër në ora 13.00, promovohet libri “Retë që shkasin atje tej, retë e mrekullueshme…”, një antologji e poezisë botërore. e përkthyer nga poeti Rudolf Marku.


30 vite pas rënies së sistemit komunist, Marku u rikthyer me poezitë e tij në fletoret e vjetra të përkthimit dhe i ka përmbledhur në një libër. Libri “Retë që shkasin atje tej, retë e mrekullueshme…”, një antologji e poezisë botërore të botuara nga Botimet Mapo do të prmovohet edhe në shqip, nga Rudolf Marku.

Rudol Marku, atë kohë një djalë i ri, mësues e poet, nuk e mendonte rrezikun përballë pasionit për të lexuar e përkthyer poezitë e ndaluara. Në një shënim të tij që shoqëron këto poezi autori shkruan: Ky libër përfshin poezi të përkthyera gjatë viteve, shumë prej tyre të lexuara në rrethe të ngushtë miqsh, 40 e më tepër vite më parë. Më pas, disa nga këto poezi kanë qarkulluar nëpër fletore për një kohë aq të gjatë, sa duke kaluar dorë më dorë, ndonjë lexues i tyre të mund jetë të ngatërruar e t’i ketë marrë si përkthime të vetat. /gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë