Loading…

Amerikanët mahniten me tingujt e çiftelisë

  • 04/04/2019 | 11:36

Amerikanët mahniten me tingujt e çiftelisë

Disa artistë amerikanë po qëndrojnë në Kosovë, si pjesë e një programi të mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, në partneritet me “Zërat e Amerikës – Muzika amerikane në vendet e huaja”, shkruan Gazeta Metro.


Ata kanë ngelur të mahnnitur me tinngujt e instrumentit tradicional shqiptar, çiftelisë.

Performuesit amerikanë të muzikës folklorike, ‘Kyle Dillingham & Horseshoe Road’ po vizitojnë Kosovën Në një video të publikuar, bendi nga Amerika shihen në një gërshetim të tingujve të çiftelisë me violinë, ata janë mahnitur me tingujt që po nxjerrë instrumenti shqiptar me dy tela, shkruan Gazeta Express.

Nga 3 prilli deri më 8 prill, bendi nga Oklahoma do të performojë koncerte publike dhe do të udhëheqin unime të studentëve nëpër Kosovë.

Për më shumë ndiqeni videon më poshtë:

/gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë