Loading…

Amazonianët shpëtuan një ‘Terminator’ të botës së peshkut

  • 18/11/2020 | 14:03

Amazonianët shpëtuan një ‘Terminator’ të botës së peshkut

Ky peshk i gjetur në pellgun e lumit Amazon, është një nga peshqit më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në botë, i aftë të rritet tre metra i gjatë dhe peshon 200 kilogramë. Transmeton Gazeta Metro


Ai merr ajër, duke e lejuar atë të jetojë në ujë me pak oksigjen dhe të mbijetojë një ditë pa ujë fare. Ai ha peshk, por edhe zogj, hardhuca dhe gjitarë të vegjël. Kjo kryevepër evolucionare ka një hile edhe më të madhe, mbeshtjellësin e saj, të cilat studiuesit i kanë krahasuar me një jelek antiplumb, e mbrojnë atë nga sulmet e piranas.

Arapaima është një Terminator i mbretërisë së kafshëve, megjithatë ka një të metë fatale: është ushqim i mirë. I quajtur pirarucu në vend, është i njohur gjithashtu si “cod i Amazonës”, për shkak të mishit të saj të bardhë dhe kockave minimale. Peshku është një burim i rëndësishëm ushqimi për komunitetet lokale, por gjithashtu i çmuar midis darkave të shquara në disa nga qytetet më të mëdha të Brazilit.

Sot, peshkimi për arapaima është i ndaluar në Brazil përveç nëse brenda zonave me marrëveshje menaxhimi të bazuara në komunitet, shpjegon João Campos-Silva, një ekolog brazilian. Campos-Silva është pjesë e Institutio Juruá, një nga një numër organizatash që punojnë me komunitete dhe peshkatarë në programet bazë për të kultivuar në mënyrë të qëndrueshme dhe në fund të fundit të ringjallin speciet. Fiset e Amazonës po përdorin dronë për të gjurmuar shpyllëzimet në pyjet braziliane.

Arapaima kalon sezonin e lagësht duke lundruar në pyllin e përmbytur ku ato riprodhohen, duke u kthyer në liqene kur nivelet e ujit bien. Duke u përqëndruar në lumin Juruá dhe liqenet përreth në shtetin Amazonas të veriut të Brazilit, një program i zbatuar nga Institutio Juruá mbi një dekadë më parë prezantoi një regjistrim vjetor të popullsisë dhe llogarit kuotat e qëndrueshme të korrjeve për secilin liqen për vitin vijues por jo më shumë se 30% e peshqve të rritur , sipas udhëzimeve të qeverisë.

Komunitetet lokale ruajnë hyrjet e liqenit gjatë gjithë vitit për të shmangur peshkatarë të paligjshëm që vijnë nga jashtë zonës së mbrojtur. Vjelja lejohet vetëm midis gushtit dhe nëntorit dhe çdo peshk më i vogël se 1.55 metra i gjatë kthehet në ujë. Transmeton gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë