Loading…

Amazona vazhdon të digjet: Fajtorët kryesorë shihen prerjet e paligjshme dhe rrjetet kriminale

  • 22/09/2019 | 16:58

Amazona vazhdon të digjet: Fajtorët kryesorë shihen prerjet e paligjshme dhe rrjetet kriminale

Ndërsa Amazon vazhdon të digjet në një sezon rekord zjarri, ekspertët thonë se problemi është i rrënjosur në prerjet e paligjshme dhe rrjetet kriminale që shfrytëzojnë pyjet për burimet e tij natyrore dhe potencialin bujqësor, transmeton Gazeta Metro.


“Qeveria nuk ka dijeni mbi atë që po ndodh”, tha Ane Alencar, drejtore e shkencës për Institutin e Kërkimit të Mjedisit në Amazon (IPAM).

Alencar, bashkëautore e një raporti të lëshuar nga IPAM javën e kaluar tha se shpyllëzimi e jo thatësira është nxitësi kryesor pas zjarreve rekord këtë vit. Human Right Watch lëshoi ​​gjithashtu një raport të martën duke treguar “mafian e shiut” për shkaktimin e shpyllëzimit, zjarreve dhe vdekjeve të mbrojtësve të tokës – popuj kryesisht indigjenë.

Zjarret në pyjet e shiut morën vëmendjen globale muajin e kaluar kur pamjet tymit që errësuan qiellin mbi Brazilin shkaktuan një zhurmë ndërkombëtare.

Ndërsa shtrirja e zjarreve është ulur që prej javëve të fundit, me gjasë një rezultat i presionit ndërkombëtar dhe kombëtar për qeverinë e Brazilit për të vepruar, tha Alencar, ai mbetet shumë më keq se vitin e kaluar.

Në fillim të këtij muaji, policia federale e vendit vlerësoi se 90 përqind e drurit të hequr nga Amazon Brazilian është bërë në mënyrë të paligjshme.Toka e pastruar – e cila është shumë më e dobishme se pylli i paprekur – është përdorur më pas për bagëtitë, prodhimin e sojës ose për qëllime të tjera industriale.

Grumbullimi i tokës dhe nxjerrja e drurit në shkallë të gjerë kanë shkaktuar një “përballje” midis rrjeteve kriminale dhe njerëzve që përpiqen të mbrojnë pyjet, tha Human Rights Watch. Më shumë se 300 banorë të pyjeve dhe aktivistë kanë vdekur në dekadën e fundit, përfshirë të paktën gjashtë ambientalistë vetëm këtë vit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë