Loading…

Aktivizimi i Speciales mund t’i ndal njohjet e Kosovës

  • 30/06/2017 | 23:01

Aktivizimi i Speciales mund t’i ndal njohjet e Kosovës

Funksionalizmi i Gjykatës Speciale, do ndikojë jashtëzakonisht shumë në konfigurimin politikë në Kosovë, mirëpo përveç kësaj do ketë edhe të tjera pasoja që do dëmtojnë shtetasin e Kosovës.


Në kohën kur kanë mbetur çështje ditësh ngritja e aktakuzave të para, njohës të sistemit të drejtësisë theksojnë dëmet edhe të anës tjetër të këtij procesi.

Sipas avokatit Tomë Gashi, me formimin e kësaj Gjykate Kosovës i kanoset dhe një rrezik tjetër imediat, siç janë mosnjohjet e mëtejshme.

Puna e madhe e bërë ndër vite në aspektin diplomatik mund të mos rezultojë efektive dhe te kemi një ngecje në vazhdimësi sa i përket njohjeve te reja pasi tashmë shtete të tjera do hezitojnë ta njohin Kosovën.

Destabiliteti në Kosovë hiqet si opsion nga ana e Gashit, por ai ripërsërit idenë e tij se kjo gjykatë në mënyrë absolute nuk duhej votuar dhe dëmton rëndë imazhin e UCK-së.

Ndërsa Ehat Miftaraj, hulumtues i lartë në Institutin e Kosovës për Drejtësi, shprehet se Gjykata speciale, tashmë është gati dhe që në javën në vijim mund të kemi pranimin e aktakuzave të para.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë