Loading…

Aktivitet në shënim të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut

  • 10/12/2016 | 12:40

Aktivitet në shënim të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut

Në Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, organizata jo qeveritare Nisma e të Rinjëve për të Drejtat e Njeriut ka organizuar një aktivitet rrugor. Trina Binaku, zyrtare monitoruese e Nismës për të Drejtat e Njeriut, ka treguar se qëllimi kryesor i këtij aktiviteti është trajtimi i shkeljeve të të drejtave të njeriut në sistemin arsimor.


Trina Binaku ka thënë se përgjatë viteve ka pasur shkelje të të drejtave të njeriut në shkolla, por kjo dukuri është shfaqur edhe në tekste shkollore me anë të gjuhës diskriminuese të përdorur.

“Është evidente përgjat viteve ka pas shkelje të drejtave të njeriut në shkolla dhe në sistemin arsimor  si përshembull dhuna emocionale,  fizike, psikologjike, ndarja në bazë të racës apo etnis, pamundsia e personave me aftësi të kufizuara me pas qasje në  shkolla edhe gjuha diskriminuese që është evidente në shumë prej teksteve shkollore sidomos në ato tekste që për qëllim kanë një vedisim  të themi shoqëror dhe kulturor”,  ka thënë Binaku për Gazetën Metro.

Ajo gjithashtu ka thënë se të drejtat e njeriut nuk po respektohen as nga vet institucionet.

“Të drejtat e Njeriut nuk po rrespektohen aspak duke fillu edhe prej institucioneve që rrjedhimisht e mundson edhe për njerëz tjerë me i shkel të drejtat e njeriut”, shtoi Binaku.

Ndryshe,  10 dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut.

 

15397656_1464735940221221_914785832_o

 

15451234_1464735620221253_1165340135_n

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë