Loading…

Aktivistja Kosovare i reagon CNN: Milosevici nuk ka kryer gjenocid mbi myslimanët, por mbi shqiptarët etnik e të gjitha religjioneve

  • 24/03/2022 | 10:12

Aktivistja Kosovare i reagon CNN: Milosevici nuk ka kryer gjenocid mbi myslimanët, por mbi shqiptarët etnik e të gjitha religjioneve

Aktivistja nga Kosova Lura Limani i ka reaguar mediumit prestigjioz amerikan CNN, duke i thënë se Slobodan Milosevic nuk ka kryer krime kundër shqiptarëve mysliman në Kosovë, por kundër shqiptarëve etnik në Kosovë duke përfshi të gjitha religjionet, shkruan Gazeta Metro.


“Hey CNN, Milosevic nuk ka kryer gjenocid kundër “myslimanëve etnikë” në Kosovë, por shqiptarëve etnikë të cilët janë myslimanë, katolikë, ortodoksë dhe madje edhe ateistë”, ka shkruar Limani në Twitter.

“E medium amerikan kishte shkruar se dhuna në Ballkan kishte eskaluar, kjo ishte arsyeja kryesore që kishte shtyrë presidentin Clinton që të ndërhynte në Kosovë më 1999 për të parandaluar një gjenocid kundër muslimanëve etnik nga ish-udhëheqësi serb Sllobodan Millosheviç. Parandalimi për gjenocid kishte  dështuar nga administrata Clinton në Bosnje”, kishte shkruar CNN.

Lufta në Kosovë shkaktoi mijëra viktima civile dhe gjenocid, miliarda dëme ekonomike si dhe afro një milion shqiptarë të Kosovës ishin depërtuar në vendet fqinje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë