Loading…

Aktivistët e VV’së nuk pranojnë fajësinë (Video)

  • 28/02/2017 | 13:36

Aktivistët e VV’së nuk pranojnë fajësinë (Video)

Frashër Krasniqi, Egzon Haliti, Adea Batusha dhe Atdhe Arifi, që të katërt aktivistë të Lëvizjes Vetqëvendosje të cilët po akuzohen për terrorizëm, janë deklaruar të pafajshëm gjatë seancës së sotme gjyqësore që po mbahet në Gjykatën Themelore në Prishtinë.


I pari që u deklarua dhe ka debatuar me gjykatësin ka qenë zëdhënësi i kësaj Lëvizje Frashër Krasniqi.

Ai, i tha trupit gjykues se nuk kanë prova për mbajtjen e tyre që 5 muaj, shkruan Gazeta Metro.

“Unë dua të tregoj në mënyrën time se çfarë mendoj e jo siç doni ju.  Kriminelet janë në Pushtet. Pafajësia jonë është shumë e qartë, e ka thënë Forenzika, dhe prokurori me anë të kundërthënieve të tij.  Na do jemi fajtor përderisa kemi këtë prokuror, lëvizjet progresive janë ndalu para se të përfundojnë”, është shprehur Krasniqi.

Ndërsa avokati i tij Tomë Gashi ka kërkuar heqjen e arrestit shtëpiak, pasi që sipas tij nuk ekziston asnjë arsye ligjore për mbajtjen e Krasniqit në arrest shtëpiak. Ai, kërkoi që masa e arrestit shtëpiak të zëvendësohet me ndonjë masë tjetër më të lehtë.

Avokati Gashi duke e mbështetur deklaratën e tij për montim të rastit, ka thënë se “nëse ky rast nuk është politik ju lirisht mund të ma merrni licencën”. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]etro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë