Loading…

Aktakuzë ndaj deputetit kosovar për 25 mijë euro, ai e quan fushatë

  • 12/12/2016 | 13:24

Aktakuzë ndaj deputetit kosovar për 25 mijë euro, ai e quan fushatë

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës Etem Arifi nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim, Deputetit Etem Arifi nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim, nën pretendimin se ka keqpërdorur pozitën zyrtare për të përvetësuar 25 mijë e 646 euro. Por, deputeti Arifi këtë e quan fushatë ndaj tij.


Arifi dyshohet se ka përdorur pozitën e tij për të ndikuar në dhënien e subvencioneve për OJQ-në, “Zëri i Ashkalinjëve për Integrim”, në vlerë prej 25 mijë e 646 euro, të cilat para më pas janë përvetësuar nga ai personalisht, i dyshuari B.G. dhe persona të tjerë, transmeton gazetametro.net.

Sipas aktakuzës, i pandehuri Arifi ka shfrytëzuar pozitën e tij të deputetit për të ndikuar për dhënien e subvencioneve për OJQ-ën “Zëri i Ashkalinjëve për Integrim” duke siguruar në këtë mënyrë shumën prej 25.646,00 euro. Këto para nuk janë përdor për qëllime për të cilat janë dhënë por janë përvetësuar nga të pandehurit E.A. dhe B.G. dhe për persona të tjerë.

Prokuroria ka propozuar që pas mbajtjes së shqyrtimit kryesor të pandehurit të shpallën fajtor për veprën e kryer penale dhe të dënohen sipas ligjit, si dhe të obligohen t’ia kompensojnë Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale shumën prej 22.900,00 euro si dhe Zyrës së kryeministrit për komunitete shumën prej 2.749,00 euro.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Partia e Ashkalive të Kosovës, Etem Arifi, ndaj të cilit Prokuroria Speciale e Kosovës sot ka ngritur aktakuzë për ‘mashtrim me subvencione’, ka thënë se kjo ka qenë një fushatë kundër tij gjatë zgjedhjeve parlamentare të vitit 2014. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë