Loading…

Ajri i ndotur rrit për 25 përqind numrin e pacientëve

  • 03/02/2017 | 09:53

Ajri i ndotur rrit për 25 përqind numrin e pacientëve

Ndërkohë që Ministria e Mjedisit dhe Komuna e Prishtinës ia hedhin përgjegjësinë për ndotjen e ajrit njëra-tjetrës, statistikat flasin për rritje të numrit të të prekurve nga sëmundjet e frymëmarrjes.


Për 25 për qind, siç shkruan Koha Ditore është rritur numri i pacientëve të sëmurë nga sëmundjet e organeve të frymëmarrjes dhe mushkërive në vitin e kaluar, krahasuar me një vit më parë, e të cilët janë hospitalizuar në Klinikën e Pulmologjisë.

“Njëri ndër shkaktarët e rritjes së këtij numri të të sëmurëve, dhe përkeqësimit të simptomave tek pacientët kronikë, patjetër që është edhe ajri i ndotur”, ka thënë drejtoresha e kësaj Klinike, Ilirjana Raça- Bunjaku.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë