Loading…

AGK reagon pas fushatës me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi

  • 31/05/2023 | 23:11

AGK reagon pas fushatës me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar ndaj një fushate ndaj tre gazetarëve Berat Buzhala, Bekim Kabashi dhe Lavdim Hamidi, të cilët sot janë bërë cak i fotomontazheve.


AGK e ka konsideruar të rrezikshme këtë fushatë ndaj tre gazetarëve, ku fotomontazhet paraqesin rrejshëm kinse presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka shpërndarë qëndrimet e Buzhalës.

Ndërsa gazetarëve Kabashi dhe Hamidi u janë vendosur sipër flamuj serbë me epitete ofenduese.

“Fushatë e rrezikshme me fotomontazhe ndaj gazetarëve. Berat Buzhala, Bekim Kabashi dhe Lavdim Hamidi, janë bërë cak i foto-montazheve, të cilat po shpërndahen në rrjete sociale këtë pasdite. Foto-montazha e Buzhalës është krijuar në atë formë që të duket gjoja se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka ripostuar një cicërimë të Buzhalës, duke thënë se është njëri nga gazetarët më të mirë kosovar. Ndërsa, Kabashit dhe Hamidit, u janë vendosur flamuj të Serbisë në ballë me mbishkrimet: “Zagarët e Vuciqit”, si dhe “Bravo vëlla” (duke aluduar se kështu po iu drejtohet presidenti Serb dy gazetarëve)”, thuhet në deklaratë.

AGK konsideron se një fushatë e tillë, është shumë e rrezikshme dhe vë në cak të sulmeve online si gazetarët, ashtu edhe familjet e tyre.

“Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës bën thirrje që fushatat e tilla denigruese të ndalen, në mënyrë që mediet të kenë mundësi të ushtrojnë profesionin e tyre pa u penguar”, thuhet në fund.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë