Loading…

AGK: Projektligji i Qeverisë për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar cenon liritë dhe të drejtat e gazetarëve

  • 26/10/2018 | 18:33

AGK: Projektligji i Qeverisë për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar cenon liritë dhe të drejtat e gazetarëve

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar.


Kjo nismë po konsiderohet të jetë e rrezikshme për gazetarët, transmeton gazetametro.net

Kështu, Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës ka thënë se ky projektligj cenon rëndë liritë dhe të drejtat e gazetarëve e po ashtu rrezikon burimet e tyre.

Gazetari Mentor Gjergjaj ka thënë se AGK ka kërkuar nga sponzorizuesit e këtij projektligji që gazetarët, burimet e tyre dhe sinjalizuesit të përjashtohen nga sanksionet penale që parasheh ky projektligj

Reagimi i AGK’së:

PROJEKTLIGJI PËR MBROJTJEN E INFORMACIONIT TË KLASIFIKUAR po parasheh dënimin deri në 12 vjet burgim për ata që nxjerrin në publik informacione të klasifikuara.

Konkretisht, pika 3 e Nenit 71 e Projektligjit për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar parasheh që “Personi i cili publikon pa autorizim informacionin e klasifikuar sipas këtij ligji si “TEPËR SEKRET”, dhe cilido bartës i autorizuar i informacionit të tillë të klasifikuar, i cili nuk e mbron informacionin e klasifikuar siç kërkohet me këtë ligj, kryen vepër penale dhe dënohet me burgim prej pesë (5) deri dymbëdhjetë (12) vjet”.

Ndaj një sanksioni të tillë penal, ky projektligj nuk përjashton as gazetarët dhe burimet/sinjalizuesit e tyre në rast të publikimit të ndonjë informacioni, i cili, mund të konsiderohet “TEPER SEKRET” apo i klasifikuar.

Një gjë e tillë duhet të jetë e papranueshme për ne gazetarët. Kjo do të cenonte drejtpërsëdrejti lirinë e shprehjes dhe të drejtën e informimit.

Për më tepër, projektligji rrezikon burgosjen e gazetarëve për raportimet e tyre, të cilat shumë lehtë, një agjenci që krijohet në bazë të këtij ligji, mund t’i konsiderojë si “TEPER Sekrete” (për çfarëdo qëllimi).

Përveç kësaj, kjo nismë ligjore është në kundërshtim dhe duhet të harmonizohet me Projektligjin për Mbrojtjen e Sinjalizuesve. Sipas projektligjit për Mbrojtjen e Sinjalizuesve, sinjalizuesit mbrohen nga çdo ndjekje penale apo civile për raportimin apo zbulimin e informacioneve që janë me interes të përgjithshëm.

Ky projektligj, po ashtu, do të ndikonte që gazetarët të humbin edhe burimet e tyre, pasi këta të fundit do të hezitonin të bashkëpunonin me gazetarë, sepse do të mundë të dënoheshin dhe të burgoseshin.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK ka dërguar në Qeveri komentet me shkrim ndaj këtij projektligji në kuadër të konsultimeve publike. Të njëjtat qëndrime rreth këtij projektligji janë paraqitur nga përfaqësuesi i AGK-së, të mërkurën, gjatë diskutimeve publike të organizuara nga komisioni për draftimin e projektligjit në fjalë në kuadër të Zyrës së Kryeministrit.

Personalisht, si anëtar i bordit të AGK-së, do të angazhohem maksimalisht që gazetarët të mos rrezikohen nga ky projektligj, duke i mbrojtur ata nga çfarëdo ndjekje ligjore që mund të parashohë ky projektligj, i cili në rast aprovimi do ta cenonte rëndë punën e gazetarëve në Kosovë.

Me mbështetjen e anëtarëve të tjerë të bordit dhe kryetares Gentiana Begolli do të angazhohemi deri në fund që ligji për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar të bëjë përjashtim nga ndjekja penale për gazetarët, burimet/sinjalizuesit e tyre.

Qeveria e Kosovës, konkretisht Zyra e Kryeministrit si sponsorizuese e këtij projektligji, në hartimin e Ligjit për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar duhet të bëjë përjashtim për gazetarët nga sanksionet penale.

Nga ana tjetër, gazetarët, mediet dhe shoqëria civile duhet t’i bashkohen këtij reagimi dhe me shqetësim ta ngremë zërin dhe të mos lejojmë që ky projektligj të procedohet në Kuvend pa ndryshimet e ngritura më lart të cilat rrezikojnë punën tonë. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë