Loading…

Agjenti kosovar flet për takimin me Lavdrim Muhaxherin (Video)

  • 30/12/2016 | 20:29

Agjenti kosovar flet për takimin me Lavdrim Muhaxherin (Video)

Një person që pretendon të ketë qenë agjent i agjencisë amerikane CIA, e që u infiltrua brenda njërit prej grupeve të luftëtarëve të Shtetit Islamik në Siri, thotë se e ka njohur edhe Lavdrim Muhaxherin, terroristin famëkeq nga Kosova.


I njohur me emrin Blerim Skoro, ai thotë se ishte rekrutuar nga amerikanët gjatë kohës po vuante një dënim me burg në vitin 2001. Skoro, në një bisedë telefonike me gazetën Tema, thotë se luftëtarët e ISIS’it nga Shqipëria, Edmond Balla dhe Bujar Hysa donin ta transformonin Shqipërinë në një vend ku ushtroheshin me përpikëri ligjet e sheriatit.

Ndërkaq, agjenti i amerikanëve tregon një detaj interesant për Lavdrim Muhaxherin. “Pasi vdiq një nga luftëtarët që ishte nga Shqipëria, Muhaxheri u martua me gruan e tij”, thotë Skoro. Pra, sipas tij, Muhaxheri ishte martuar me gruan e shokut të tij besnik, pasi ai kishte vdekur.

Tutje, Blerim Skoro thotë se ka pasur ofertë të majme prej vet liderit të ISIS’it, Abu Bakr al-Baghdadi, për të drejtuar një prej grupeve terroriste që përbëhej nga luftëtarë të huaj. “Këtë e dinë edhe shërbimet sekrete amerikane”, përfundon ai. /gazetametro.net

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë