Loading…

Agjencia e Statistikave të Kosovës rikthehet në Zyrën e Kryeministrit

  • 22/06/2022 | 11:21

Agjencia e Statistikave të Kosovës rikthehet në Zyrën e Kryeministrit

Me vendim të Qeverisë, Agjencia e Statistikave të Kosovës është kthyer në Zyrën e Kryeministrit.


Nga viti 2020, kjo agjenci ka vepruar në kuadër të Ministrisë së Financave.

Kryeministri Albin Kurti tha se kthimi i ASK-së në ZKM është i rëndësishëm për “më shumë pavarësi”.

“ASK punën e saj e saj e ka filluar që nga viti 1948 kurse që nga viti 2011 ka funksionuar në kuadër të Zyrës së Kryeministrit. Rikthimi është në linjë me standardet ndërkombëtare dhe kërkon që agjencionet e tilla kërkojnë më shumë pavarësi në kuadër të ekzekutivit dhe legjislativit. Ju ftoj të votoni për rikthimin e Agjencisë së Statistikave në Zyrën e Kryeministrit të Kosovës”, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë