Loading…

Administrata e Biden po përgatit kaq milionë dollarë shtesë për Ukrainën

  • 19/08/2022 | 12:10

Administrata e Biden po përgatit kaq milionë dollarë shtesë për Ukrainën

Administrata e presidentit Joe Biden është duke përgatitur rreth 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën dhe mund ta shpallë atë që të premten, thanë për Reuters tre burime të njohura me këtë çështje.


Biden do të autorizojë ndihmën duke përdorur Autoritetin e tij Presidencial të tërheqjes, i cili i lejon presidentit të autorizojë transferimin e armëve të tepërta nga stoqet e SHBA-së.

Burimet, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se një njoftim mund të kalojë javën e ardhshme, duke paralajmëruar se paketat e armëve mund të ndryshojnë në vlerë përpara se të shpallen.

Deri tani Uashingtoni ka dërguar miliarda dollarë ndihmë për sigurinë për qeverinë e Kievit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë