Loading…

Adem Salihaj i rikthehet Kalashëve: Veç shqiptarës s’po merren me këtë fis

  • 12/01/2017 | 01:19

Adem Salihaj i rikthehet Kalashëve: Veç shqiptarës s’po merren me këtë fis

edhe për fisin e “Kalashëve”, që muaj më parë në një prezantim kishte thënë se janë shqiptarë.

Ky fis që jeton në mes Afganistanit dhe Pakistanit sipas Salihajt, ka prejardhje Ilire, njofton Klan Kosova.

“Ushtarët e Aleksandërit të Madh që janë atje kanë qenë të Maqedonisë, por që nuk kanë lidhje as gjuhësore as të traditave me grekët”.

“Ata rezulton që mund të jenë Ilir, pasi i kanë traditat sikur tonat”, ka thënë Salihaj, duke shtuar se deklarimet e tij të mëparshme edhe janë keqinterpretuar.

“Maqedonasit antik të asaj kohe, kanë qenë Ilir. Gruevski ka sjell një delegacion prej atje të atyre njerëzve në Shkup, ju ka thënë se janë një popull një gjak. Ata kanë besuar sepse nuk e kanë ditur se sllavët janë të ardhur”.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë