Loading…

Abrashi premton modernizimin e Qendrës Tregtare në Kodrën e Diellit

  • 07/10/2017 | 23:29

Abrashi premton modernizimin e Qendrës Tregtare në Kodrën e Diellit

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, ka thënë të shtunën se “Kodra e Diellit” është lënë anash për katër vite nga pushteti lokal, nuk është investuar asgjë, ndërsa ai ka prezantuar planin e tij për investime dhe modernizim të Qendrës Tregtare, që është simbol i lagjes, në mënyrë që banorët të mos kenë nevojë të dalin në qytet për shërbime të ndryshme dhe rekreacion.


“Kodra e Diellit ka mbetur në mëshirën e fatit dhe nuk është investuar aspak në katër vitet e fundit. Në bashkëbisedim me qytetarët jam dakorduar për ndarjen e një buxheti të veçantë për ‘Kodrën e Diellit’, me një listë konkrete të projekteve të dorëzuara nga vet qytetarët”.

“Kjo Qendër Tregtare që ka qenë simbol i ‘Kodrës së Diellit’ do të rinovohet në tërësi me parkingje anash dhe nuk do të kenë nevojë banorët e kësaj lagjeje të shkojnë në qendra tjera tregtare dhe qendra rekreative më larg, por do të kenë qendrën e tyre moderne”, tha Abrashi.

Ai potencoi se kërkesë tjetër ka të bëjë me një projekt që prek krejt Prishtinën dhe ata janë qentë endacakë.

“Banorët e ‘Kodrës së Diellit’ janë ankuar shumë për rrezikun që paraqesin qentë endacakë dhe me këtë problem do të merrem që nga dita e parë si kryetar i Prishtinës. Këtë problem do ta zgjidhim me profesionistët e fushës, me ata që e njohin më së miri këtë fushë”, shtoi Abrashi.

Ai tha se do ta zgjerojnë rrjetin e ngrohjes qendrore në ndërtesat e “Kodrës së Diellit” dhe do të ndajnë buxhet shtesë për këtë projekt.

“Më parë ka pas investime në zgjerimin dhe përmirësimin e rrjetit të ngrohjes por në katër vitet e fundit kjo nuk ka ndodh”, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë