Loading…

Abdixhiku për Thaçin: Ideja e tij për kufijtë vjen pas frikës nga Gjykata Speciale

  • 22/10/2018 | 22:01

Abdixhiku për Thaçin: Ideja e tij për kufijtë vjen pas frikës nga Gjykata Speciale

Deputeti i LDK’së në Kuvendin e Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë sot se presidenti Thaçi po fol për korigjimin e kufijve pasi ka frikë nga Gjykata Speciale.


Abdixhiku ka thënë se ideja e presidentit Thaçi në lidhje me kufijtë vjen pas frikës nga Gjykata Speciale, duke aluduar se mund të jetë njëri nga të akuzuarit, njofton gazetametro.net.

“Nuk po bazohem në fakte (në atë që po e them), por në supozime të bëra në bazë të rrethanave të krijuara, nuk besoj se një individ pa ndonjë hall dhe zor të madh, mund të fus në diskutim territorin e shtetit të vet”.

“…Por këtu nuk është në pyetje vetëm territori, por kontestohet edhe subjektiviteti ndërkombëtar i shtetësisë së Kosovës, deklarata e Pavarësisë së Kosovës, deklarata e GJND-së, e kështu me radhë. Unë e kam thënë se njëra prej rreziqeve që i vjen Thaçit është ajo e Gjykatës Speciale, dhe këtu derivon edhe interesi (Thaçit) për të diskutuar”, deklaroi Abdixhiku.

Abdixhiku duke thënë se me prekjen e kufijve të Kosovës, vihet në pyetje ekzistenca e shtetit të Kosovës./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë