Loading…

Abdixhiku ankohet për vizat

  • 29/03/2017 | 00:03

Abdixhiku ankohet për vizat

Opinionisti Lumir Abdixhiku vlerëson se mos-koordinimi i klasës politike është shkaktar që kosovarët nuk mund të lëvizin lirshëm.


Në ditën kur gjeorgjianët kanë nisur të lëvizin lirshëm në Evropë, Abdixhiku në Interaktiv të KTV-së ka kritikuar politikanët për bllokadën e qytetarëve të Kosovës, ndërsa ka thënë se ata për vete mund të lëvizin lirshëm.

“Do të duhej të ishte ditë e madhe, por për shkak të politikës mbetemi të izoluar. Duhet thënë se klasa politike po ka lëvizje të lirë, dyshtetësi, e pakuptueshme si një problem i brendshëm teknik të bllokojë lëvizjen e qytetarëve”, ka thënë ai.

Abdixhiku ka përmendur demarkacionin, si kusht të BE-së për liberalizim të vizave, duke kërkuar konsensus të partive politike.

“Zgjidhja eventuale do të ishte marrëveshje konsensuale mes palëve për përfundimin e proceseve që kërkohen. Kërkohet vetëm përmbyllja e demaskimit. Nëse e humbim këtë rast, nuk e dimë kur do të na vijë më”, ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë