Loading…

AAK kritikon Qeverinë: Gjatë 2 viteve qeverisje Kurti, asnjë progres në interes të qytetarëve

  • 28/03/2023 | 15:31

AAK kritikon Qeverinë: Gjatë 2 viteve qeverisje Kurti, asnjë progres në interes të qytetarëve

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur konferencë për media, ku para gazetarëve folën deputetët Besnik Tahiri dhe Pal Lekaj si dhe shefi i asambleistëve të AAK-së në Prishtinë, transmeton Gazeta Metro.


Deputeti Pal Lekaj u shpreh se gjatë 2 viteve qeverisje Kurti nuk është shënuar asnjë progres në interes të qytetarëve.

“Nëse flasim për ekonomi, kemi një stagnim në aspektin e zhvillimit ekonomik në vend e cila ka vështirësuar në masë të madhe jetën e qytetarëve. Në sektorin privat, paga minimale është 170 euro e ndërkaq Ligji për Pagën Minimale vazhdon të qëndrojë në sirtarët e Kuvendit. Në energji, e dimë gjithë se ZRrE ka marrë vendim për rritje të çmimit të energjisë elektrike për 15 përqind, vendim i cili vështirëson edhe më tej mirëqenien në vend”, u shpreh Lekaj.

Tutje, ai u shpreh se sa i përket politikave fiskale, Qeveria ka dështuar edhe me mosdije por edhe me mungesë të veprimeve. Ai përmendi propozimin e grupit parlamentar të AAK-së për heqjen e TVSH-së për produktet bazike për një periudhë 6 mujore, por e cila nuk ka gjetur përkrahje nga Qeveria.

Ndër të tjera, Lekaj foli edhe për ndërprerjen e shumë investimeve kapitale, duke vënë theksin tek mungesa e investimeve në infrastrukturë dhe sektorë të tjerë.

“Shohim se kemi stagnim edhe në investime kapitale, kemi bllokim të projekteve investive publike e kur mirret parasysh se projektet e nisura më herët të cilat janë bllokuar, me rritjen e inflacionit do të jetë tepër e vështirë përfundimi i tyre. Kjo qeveri në vend që t’ia lehtësojë jetën qytetarëve, ajo po ja bënë më të vështirë çdo ditë e më shumë.

“Kemi regres në politikë të Jashtme, asnjë njohje gjatë këtij mandati. Në përgjithësi mund të them që kjo qeveri do të mbahet mend për mos shpenzimin e parasë publike. Deri më tani vetëm rreth 20 përqind të buxhetit janë shfrytëzuar për investime publike e që rrjeshimisht ndikon në ekonomi sepse ulja e qarkullimit të parasë publike po ndikon në shtimin e krizës në sektorin ekonomik dhe po rrezikon shumë kompani në funksionimin e tyre dhe ruajtjen e numrit të vendeve të punës. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë