Loading…

A sëmureni gjatë vozitjes? Ekspertët shpjegojnë arsyen

  • 27/11/2023 | 20:34

A sëmureni gjatë vozitjes? Ekspertët shpjegojnë arsyen

Ekspertët e sëmundjes së lëvizjes e përkufizojnë sëmundjen e lëvizjes si “sëmundje lëvizjeje”, domethënë të ndjeheni të sëmurë gjatë lëvizjes dhe zakonisht manifestohet me të përziera, marramendje, dhimbje koke, dobësi dhe të vjella të shpeshta.


Fëmijët zakonisht vuajnë nga të përzierat gjatë drejtimit të automjetit, por probleme të tilla mund të kenë edhe të rriturit.

Falë hulumtimit të shkencëtarëve nga Universiteti Autonom i Barcelonës, në fakt u bë e mundur të gjehej arsyeja që çon në shfaqjen e këtyre simptomave.

Një ekip studiuesish, i udhëhequr nga profesori Pablo Machuca-Marquez, në fakt ka identifikuar neuronet përgjegjëse për sëmundjen e lëvizjes, shqetësimin që lidhet me lëvizjen në një makinë.

Neuronet e përfshira janë të vendosura në një rajon specifik të trungut të trurit, i njohur si bërthama vestibulare, nga e cila vijnë tufa fibrash nervore që bartin sinjalet e nevojshme për orientimin në hapësirë ​​dhe lëvizjen në tru.

Rezultatet zbuluan se çaktivizimi i neuroneve që shprehin proteinën Vglut2 parandaloi shqetësimin.

Në vend të kësaj, aktivizimi i tyre shkaktoi simptoma të ngjashme me sëmundjen e lëvizjes, edhe në mungesë të stimulimit.

Midis këtyre neuroneve, ata me receptorin Cck-A dolën si fajtorët kryesorë përgjegjës për simptomat.

Duke hartuar qarqet nervore, u zbulua se ato ishin të lidhura me bërthamat parabrakiale të trurit, të cilat rregullojnë oreksin, temperaturën e trupit dhe letargjinë.

Shkencëtarët besojnë se mund të ketë qarqe shtesë, të pazbuluara që ndikojnë në simptoma të tjera të lidhura me të përzierat. Hulumtimi, i botuar në Gazetën e Akademisë Amerikane të Shkencave, përfaqëson një hap përpara në kuptimin e mekanizmave nervorë që qëndrojnë në themel të sëmundjes së lëvizjes dhe mund të hapë rrugën për terapitë e synuara për të lehtësuar shqetësimin që lidhet me udhëtimin me makinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë