Loading…

A kishte më herët probleme me zemër?: Flet Kardiologu që e njeh prej kohësh Eriksenin

  • 13/06/2021 | 18:13

A kishte më herët probleme me zemër?: Flet Kardiologu që e njeh prej kohësh Eriksenin

Rrëzimi i Christian Eriksen gjatë ndeshjes së Danimarkës me Finlandën në kuadër të Euro 2020 tronditi botën e futbollit, veçanërisht ish-mjekun e tij Sanjay Sharma.


Sharma ishte kardiologu i lojtarit në Tottenham, ku danezi luajti mes viteve 2013 dhe 2020 dhe ai kryente çdo vit elektrokardiogramë dhe ultratinguj mbi lojtarët.

“Testet e tij deri në vitin 2019 ishin krejtësisht normale pa asnjë faj të shenjë të sulmit kardiak”, ka thënë kardiologu për Daily Mail.

“Çdo vit ai u testua. Unë mund të garantoj për këtë sepse bëra testet. [Kur pashë incidentin] mendova: ‘O Zoti im? A ka diçka atje që nuk e pamë?’, por unë kam shikuar të gjitha rezultatet e testit dhe gjithçka dukej e përsosur”.

Eksperti mjekësor vazhdoi të jepte teorinë e tij se çfarë mund të kishte ndodhur me Eriksen gjatë asaj ndeshje në Finlandë.

“Nëse ata do të bënin CPR agresive ndaj tij dhe nëse do të duhej të përdorin një defibrilator, atëherë unë do ta quaja këtë një arrest kardiak primar si rezultat i kalimit të zemrës në një ritëm të keq”, shpjegoi Sharma.

“Ajo që pashë ishte se ai vrapoi drejt topit dhe i humbi plotësisht hapin. Është e qartë se në atë moment diçka kishte shkuar tmerrësisht keq. Ai bëhet i çmendur, godet tokën dhe fillon të shtrihet. Momenti kur ju goditni tokë dhe në momentin kur ata fillojnë të testojnë përsëri zemrën tuaj, njihet si joproduktive. Sa më e gjatë të jetë joproduktive, aq më keq do të jetë gjendja juaj”, tha tutje Sharma

“Për çdo minutë që ata nuk ju rikthejnë (në jetë), nëse nuk keni CPR të mirë, mundësia që të mbijetoni bie me rreth shtatë për qind”, tha kardiologu.

“Normalisht me dikë që ka pasur një joproduktive prej pesë ose gjashtë minutash, nëse i merr përsëri ata janë në një mënyrë kaq të keqe sa duhet të ajrosen, me një tub që zbret në fyt duke i ndihmuar të marrin frymë. Por, mos harroni se Eriksen është një njeri shumë i ri në formë. Ai nuk është si njerëzit e moshuar që kanë një arrest kardiak. Ky është një djalë me qarkullim fantastik të gjakut”, ka shtuar më tej kardiologu.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë