Loading…

‘A ka prokurori ky shtet’: Ali Sefaj nga sindikata e shërbyesve civil ia kujton ‘kontabilistit’ Hekuran Murati se s’ka të drejtë t’u ndalë pagat grevistëve

  • 05/10/2022 | 17:21

‘A ka prokurori ky shtet’: Ali Sefaj nga sindikata e shërbyesve civil ia kujton ‘kontabilistit’ Hekuran Murati se s’ka të drejtë t’u ndalë pagat grevistëve

Sefaj ka bashkëngjitur shkrimit të tij edhe ligjin dhe shpjegimin për pretendimin e tij duke shtuar edhe procesin e mëtejmë të kontestimit nga ekzekutivi, transmetimit Gazeta Metro.


Kryesindikalisti Sefaj ka kundërshtuar qasjen e ministrit të finanacave Hekuran Murati që ka deklaruar se ndalimi pagave është sipas ligjit.

Ai ka thënë se ‘dikush’ duhet të ia kujtoj ministrit të Financave Hekuran Murati se nuk ka të drejtë që pagat t`u ndalen grevistëve. Sipas tij ai s‘ka kompetencë për ndaljen e pagave për mësimdhënësit, sepse ai nuk është punëdhënësi, punëdhënës janë komunat.

“MFPT duhet mi ekzekutu pagat dhe në rast të dyshimeve mundet me kërku prej auditorit që ti auditoj lendet ( listat e dorëzuara nga komunat )” ka shkruar ai në llogarinë e tij në Facebook duke shtuar se kjo paraqet shkelje ligjore.

Tutje ai ka bërë thirrje për hetim të ministrit për këtë shkelje të kompetencës nga ekzekutivi./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë