Loading…

A është shqiptar kryeministri i ri i Australisë, Anthony Albanese?

  • 21/05/2022 | 19:31

A është shqiptar kryeministri i ri i Australisë, Anthony Albanese?

Anthony Albanese me Partinë Laburiste ka fituar në zgjedhjet australiane, duke mposhtur Qeverinë e koalicionit të djathtë të Australisë, pas gati një dekade në pushtet


Ajo që bie në sy, është mbiemri i Anthonyt, Albanese, i cili përkon me domethënien shqiptar.

Bazuar në të dhënat e tij, babai i Anthonyt ishte nga Barletta, në Italinë Juglindore. Mbiemri i babait të tij, Albanese, i referohet popullit arbëresh që është në numër të madh në Itali. Ndërsa nëna është me prejardhje irlandeze.

Vetë 59 vjeçari Albanese, sipas medieve, nuk e ka thënë ndonjëherë publikisht se është shqiptar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë