Loading…

A është Britney Spears përfundimisht e lirë?

  • 09/09/2021 | 11:55

A është Britney Spears përfundimisht e lirë?

Pasi babai i Britney Spears bëri kërkesë për t’i dhënë fund kujdestarisë së saj 13-vjeçare të martën, avokati i saj shpalli fitoren dhe e quajti atë “shfajësim” për këngëtaren.

A ka përfunduar beteja e saj ligjore tani? Ja çfarë dimë se si mund të shpaloset rasti i saj në javët e ardhshme, transmeton lajmi.net.

Seanca e radhës për çështjen është caktuar për 29 Shtator në Gjykatën Superiore të Los Angeles, ku pritet që gjyqtarja Brenda Penny të marrë kërkesën e Jamie Spears për të ndërprerë kujdestarinë.

Anëtarët e tjerë të familjes mund të kundërshtojnë përfundimin e aranzhimit, por kjo duket e pamundur pasi Lynne Spears, nëna e këngëtares, deklaroi në një proces gjyqësor këtë verë se Britney është “në gjendje të kujdeset për personin e saj”.

Avokatja e konservatorit të Los Angelos, Lisa MacCarley, e cila nuk është e lidhur me çështjen e Spears, i tha CNN në një intervistë të mërkurën se duke përjashtuar një kundërshtim specifik, gjyqtari Penny ka të ngjarë të përfundojë kujdestarinë. Ligji i verifikimit në Kaliforni nuk kërkon një vlerësim mjekësor ose psikologjik të një kujdestari për ta bërë këtë, tha MacCarley.

Në një deklaratë për CNN të martën, Mathew Rosengart, avokati për Britney Spears, e quajti paraqitjen për përfundimin e kujdestarisë një “fitore”, por nuk dha asnjë indikacion se përpjekjet e tij në emër të saj së shpejti do të përfundonin.

“Duket se z. Spears beson se ai mund të përpiqet të shmangë llogaridhënien dhe drejtësinë, duke përfshirë uljen për një depozitë të betuar dhe duke iu përgjigjur zbulimeve të tjera nën betim … ne gjithashtu do të vazhdojmë të eksplorojmë të gjitha opsionet,” tha Rosengart.

Gjatë verës, fituesja e Grammy tha gjatë dy dëshmive emocionale ajo donte të ngrinte padi kundër babait të saj për “abuzim me kujdestarinë”, duke e quajtur marrëveshjen “deri në mizori”.

Spears ka shërbyer si kujdestar i pasurisë së vajzës së tij që kur u krijua në vitin 2008. Ai ishte gjithashtu kujdestari i personit të saj, duke mbikëqyrur çështjet e saj shëndetësore dhe mjekësore derisa u tërhoq mënjanë në vitin 2019. Atëherë Jodi Montgomery u emërua kujdestare e përkohshme e Personi i Spears.

“Pasi Britney është ligjërisht e lirë, ajo mund të paraqesë një peticion në gjykatën e verifikimit për të kundërshtuar transaksionet e pasqyruara në kontabilitetin e fundit të Jamie dhe ajo mund t’i kërkojë gjykatës, në një peticion shtesë, t’i bëjë Jamie të paguajë paratë e shpenzuara,” tha MacCarley Me

Jamie Spears po kërkon gati 2 milion dollarë për të mbuluar pagën e tij duke mbikëqyrur biznesin e saj, si dhe tarifat e tij ligjore. Rosengart tha në një deklaratë të veçantë se ata nuk do të bien dakord për një marrëveshje.

Këngëtarja ende nuk ka komentuar publikisht për dosjen e fundit të babait të saj, as vëllezërit e motrat apo nëna e saj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë