Loading…

A e keni ditur: Ky është flamuri ndërkombëtar i planetit Tokë

  • 21/07/2021 | 23:54

A e keni ditur: Ky është flamuri ndërkombëtar i planetit Tokë

Shumë pak njerëz e kanë ditur, por ekziston edhe një flamur ndërkombëtar i planetit Tokë, i cili ka ngjyrë të kaltër dhe është i përbërë nga shtatë unaza që formojnë lulen, shkruan Gazeta Metro. 


Vexillologjia është studimi shkencor i flamujve dhe praktika e hartimit të flamujve quhet vexillografi. E një person i quajtur Oskar Pernefeldt i Kolegjit të Dizajnit Beckmans në Stokholm, Suedi, ka dizajnuar projektin e flamurit ndërkombëtarë të Tokës.

Flamuri që ka dizajnuar Pernefeldt, është i kaltër ku në qendër të tij janë shtatë unaza të cilat formojë një lule, e që është simbol i jetës në Tokë.

Unazat janë të lidhura me njëra-tjetrën, të cilat paraqesin sesi lidhen gjithçka në planetin tonë, drejtpërdrejt ose indirekt.

Fusha blu përfaqëson ujin i cili është thelbësor për jetën, kjo pasi oqeanet mbulojnë pjesën më të madhe të sipërfaqes së planetit tonë. Unazat e jashtme të luleve formojnë një rreth i cili mund të shihet si një simbol i Tokës si një planet dhe sipërfaqja blu mund të përfaqësojë universin.

”Flamuri është projektuar me udhëtim në hapësirë ​​në mendje, duke theksuar se astronautët janë ‘më shumë sesa përfaqësues të vendeve të tyre’. Flamuri është krijuar kështu për të ‘kujtuar njerëzit e Tokës që ne e ndajmë këtë planet, pa marrë parasysh kufijtë kombëtarë. Që ne duhet të kujdesemi për njëri-tjetrin dhe planetin ku jetojmë”, kishte thënë Pernefeldt në prezantimin e projektit.

Sipas uebfaqes së projektit, për të krijuar flamurin u bë me ndihmën e kompanive përfshirë LG, BSmart, dhe Nasa. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë