Loading…

A e dini që ekziston edhe një vend tjetër me emrin ‘Albania’ ?

  • 10/09/2018 | 11:31

A e dini që ekziston edhe një vend tjetër me emrin ‘Albania’ ?

Mund t’ju duket e habitshme, por në Kolumbi janë dy provinca që mbajnë emrin “Albania”.


Me një distancë prej 1600 km nga njëra- tjetra ato ndodhen në veri dhe jug të të Kolumbisë.

“Albania” në veri të vendit, më parë njihej si Calabacito, një emër që vjen nga një pemë spanjolle Calabash. Kjo është një qytet dhe komunë e Departamentit Kolumbian të La Guajira dhe është një komunë e re.

Ndërsa zona tjetër me emrin “Albania” ndodhet në Kolumbinë jugore. Është një nga 16 komunat që përbëjnë departamentin Caquetá. Komuna më e afërt në këtë zonë është San José del Forge, rreth 10 minuta nga qendra e qytetit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë