Loading…

A do të ketë dorëheqje dhe shkarkime pas vrasjes së shtatzënës në QKUK

  • 01/12/2022 | 11:01

A do të ketë dorëheqje dhe shkarkime pas vrasjes së shtatzënës në QKUK

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se në momentin që do të verifikohet dështimi institucional, hallka që ka dështuar në rastin e shtatzënës së vrarë mbrëmë te Gjinekologjia, personi përgjegjës do të japë dorëheqje.“Në momentin që do të verifikohet dështimi institucional, hallka që ka dështuar, personi përgjegjës do të japë dorëheqje, të gjithë ne që jemi në pozicione që mbajmë kemi përgjegjësi në përputhje me legjislacionin në fuqi, kompetencat janë të ndara, ju garantoj që nëse shohim që ka dështuar dikush do të ketë dorëheqje dhe shkarkime, por keni parasysh dorëheqjet dhe shkarkimet janë kërkuar edhe kur ka dështuar prokuroria, asnjë dorëheqje asnjë shkarkim, dhe këto raste këto mosveprime kjo neglizhencë po inkurajon kriminelët dhe vrasësit. Nuk kemi sot as një prokuror asnjë gjyqtar ka dhënë dorëheqje për shkak që nuk e ka kryer detyrën”.

Ajo tutje tha se ministrja e Drejtësisë nuk ka të drejtë shkarkojë prokurorët dhe gjyqtarët.

“Poe përmend këtë sepse jo vetëm mbrëmë jo vetëm sot, por në vazhdimësi kur po vriten gratë po kërkohet nga ministrja e Drejtësisë të shkarkojë prokurorë dhe gjyqtarë, ministrja e Drejtësisë e ka përfunduar reformën në drejtësi, reforma në drejtësi pritet të votohet në kuvend, jam e bindur që në momentin që do ta kemi s’do të ketë më prokuror dhe gjyqtar që s’do t’i kryejnë detyrat e tyre. Secili që nuk e ka kryer detyrën më të vogël është dorëheqja dhe shkarkimi, por vjen në shprehje edhe përgjegjësia penale”, tha ministrja Haxhiu, para mediave, pas përfundimit të mbledhjes së grupit ndërministror.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë