Loading…

A do të jenë Prishtina dhe Beogradi në gjendje të thyejnë bllokimin, për normalizim të marrëdhënieve?

  • 27/04/2019 | 09:44

A do të jenë Prishtina dhe Beogradi në gjendje të thyejnë bllokimin, për normalizim të marrëdhënieve?

Njëmbëdhjetë vjet që kur Kosova shpalli Pavarësinë, Beogradi ende refuzon ta njohë lëvizjen, pasi ish-provinca u nda në vitin 2008 pas një lufte midis forcave qeveritare serbe dhe separatistëve kosovarë në 1998-99, thuhet në artikullit e Euronews, përcjell Gazeta Metro.


Serbia vazhdon ta shikojë Kosovën si territorin e saj pavarësisht se shumica e vendeve të Bashkimit Europian dhe SHBA’të e kanë njohur atë si një shtet sovran.

Të dy vendet hynë në bisedimet e ndërmjetësimit në vitin 2011 për të normalizuar marrëdhëniet e tyre, një parakusht për ose për t’u bashkuar me BE, shkruan Euronews.

Në sajë të këtyre bisedimeve, të dy fqinjët kanë qenë në gjendje për të zgjidhur disa nga çështjet teknike të tilla si menaxhimin e kufijve dhe identifikimin e duhur për komunitetin serb të Kosovës. Bisedimet i dhanë rrugë marrëveshjes së Brukselit 2013, e cila kishte për qëllim integrimin e shumicës serbe në Kosovën e veriut.

Por mosmarrëveshjet ende bllokojnë normalizimin e marrëdhënieve dhe asnjë përparim i madh nuk është bërë që nga viti 2015.

Një seri e pengesave në dy vitet e fundit kanë bërë që bisedimet prishen, duke filluar me vrasjen e politikanit etnik-serb Oliver Ivanoviq dhe janar 2018. Në fund të atij viti, Kosova ngriti tarifat doganore për importet nga Serbia në 100% pasi Beogradi bllokoi Kosovën në Interpol.

Përveç kësaj, Kosova ka vendosur për të transformuar forcën e saj të sigurisë në një ushtri, të cilën Serbia e sheh si një kërcënim potencial që mund të shkaktojë një përgjigje ushtarake nga Beogradi.

Por më 29 prill, presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vucic do të ulen në tryezën e bisedimeve në takimin e organizuar nga Franca dhe Gjermania që të gjejnë zgjidhje konkrete.

Për Euronews foli Ruairi O’Connell, ambasadori i Britanisë në Kosovë, i cili tha se një ndryshim i kufijve nuk mund të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes.

Ambasadori beson se duhet të ketë partneritet të vërtet dhe miqësi nëse duan të përfundojnë tensionet.

“Ka një numër traumash të thella që dolën nga luftërat dhe lëvizja e kufijve nuk do të adresoj këto brenda dy vendeve që do të vazhdojnë të mbesin fqinj, duhet të synohet një ardhme që nuk është antagonizëm mbi kufij të ri por një partneritet i vërtet dhe miqësi në të ardhmen.”, u shprehë ambasadori.

Kurse për takimin në Berlin, O’Connell nuk pret përparim të madh në negociata por ai shpreson që palët ta përdorin këtë mundësi për të “rivendosur”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë