Loading…

A dini pse duhet të pini çaj kur është vapë?

  • 11/08/2022 | 21:18

A dini pse duhet të pini çaj kur është vapë?

Kur moti është i ngrohtë, është shumë e rëndësishme të pini mjaft lëngje dhe të përpiqeni të mos qëndroni shumë në diell. Shumica e njerëzve kërkojnë një pije të ftohtë për të shuar etjen dhe për të mposhtur vapën e madhe, por studimet kanë treguar se kjo nuk është një ide e mirë.


Hulumtimet sugjerojnë se pirja e çajit të nxehtë në verë ka një efekt më të mirë në trup se sa pijet e ftohta. Studiuesit arsyetojnë se pirja e diçkaje të ngrohtë stimulon termo-sensorët e trupit, një molekulë ARN e ndjeshme ndaj temperaturës, e cila shkakton më shumë djersë.

Kur pini çaj, djersiteni më shumë. Shumë njerëz ndoshta nuk do ta pëlqejnë këtë fakt, por djersa ka një funksion të rëndësishëm – ndihmon trupin të ftohet. Kur pini diçka të ftohtë, trupi fillon të nxehet për të kompensuar ndryshimin e temperaturës, ndërsa kur pini diçka të ngrohtë, ndodh efekti i kundërt.

Në shumë vende aziatike dhe disa në Lindjen e Mesme, pirja e një çaji të nxehtë gjatë muajve të verës është mjaft e zakonshme. Në një farë mënyre, pirja e një çaji të nxehtë në verë do t’ju ndihmojë gjithashtu të mbani temperaturën e duhur të trupit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë