Loading…

9 presidentët amerikanë që u kanë shpëtuar atentateve për vrasje (Foto)

  • 29/05/2017 | 13:37

9 presidentët amerikanë që u kanë shpëtuar atentateve për vrasje (Foto)

Katër nga 45 presidentët amerikanë gjatë historisë amerikane, janë vrarë.


Por shumë Presidentë arritën të arratiseshin nga përpjekjet për vrasje falë truprojave të zellshëm, plumbave që shkunn  huq dhe fatit të çmendur.

Lincoln dhe Kennedi nuk mundën të shpëtonin por syri.net ju njeh me disa presidentët amerikanë, përfshirë edhe Donald Trump, të cilat u kanë shpëtuar atentateve për ekzekutimin  e tyre.

1-Andrew Jackson

Presidenti Andrew Jackson po dilte nga funerali i një përfaqësuesi të Shtëpisë së Bardhë kur një shtetas anglez i doli para në Portikun Lindor, dhe i drejtoi një pistoletë.

Ai nxori armën dhe qëlloi…nuk ndodhi asgjë pasi arma ishte bosh.

2- Theodore Roosevelt

Presidenti Theodore Roosevelt u shpëtua nga letrat e fjalimit të tij pasi një vrasës e qëlloi në gjoks me një revolver në vitin 1912. Plumbi u pengua nga letrat e shumta që frenuan plumbin, edhe pse presidenti u plagos lehtë.

3- Franklin D. Roosevelt

17 ditë përpara përurimit të parë presidencial të Franklin D. Roosevelt, presidenti i zgjedhur  zbriti nga jahti i tij dhe mbajti një fjalim të shkurtër në Florida më 15 shkurt 1933.  Kryebashkiaku i Çikagos ,Anton Cermak, iu afrua Rooseveltit për një bisedë por në atë moment, hapi zjarr, shkruan syri.net.  Roosevelt doli nga sulmi i padëmtuar, por Cermak u plagos rëndë.

4- Richard Nixon

Përpjekja tronditëse për vrasjen e Nixon-it erdhi më 22 shkurt 1974. Një sulmues, i identifikuar si Samuel Byck vrau një polic në aeroportin ndërkombëtar të Uashingtonit, u përplas me kontrollin e sigurisë dhe hipi në avion. Orë më parë, ai kishte dërguar një kasetë në “Uashington Post” duke detajuar planin e tij për të rrëmbyer një avion dhe ta përplasje atë në Shtëpinë e Bardhë, me qëllim që të vriste Nixonin.

5- Ronald Reagan

Ronald Reagan i ka shpëtuar për “një qime” një përpjekjeje për vrasje më 30 mars të 1981-it,

Një sulmues hap zjarr ndërkohë që presidenti po udhëtonte me limuzinë nga Uashingtoni. Sekretari i Shtypit James Brady pësoi dëmtime në tru dhe një agjent sekret dhe një oficer policie u plagosën gjithashtu.

Reagan u qëllua një herë në gjoks dhe pësoi gjakderdhje të rëndë  por arriti të shpëtonte sërish.

6- Bill Clinton

Presidenti Bill Clinton ishte subjekt i disa tentativave për vrasjeve gjatë qeverisjes së tij në Shtëpinë e Bardhë.

Tre sulme ndodhën në vitin 1994. Tre sulmues të ndryshëm u përpoqën të vrisnin bashkëshortin e Hillaty Clinton me armë, ta shtypnin me makinë,  apo ta sulmon në rrugë. Por Bill ia doli t’i shpëtonte të gjithë këtyre sulmeve të egra.

7- George W. Bush

Robert Pickett, një ish-punonjës i IRS-së qëlloi me breshëri plumbash në Shtëpinë e Bardhë në shkurt të vitit 2001, përpara se një agjent i Shërbimit Sekret ta qëllonte.

Presidenti George Bush ndodhej në zonën e banimit të Shtëpisë së Bardhë në atë kohë, shkruan syri.net .Por ia u përball me një tjerr atentat gjatë një tubimi më 2005-ën, ku sulmua me granata.

8- Barack Obama

Ndërsa Barack Obama ishte ende një kandidat për president në vitin 2008, dy supremacistë të bardhë, komplotuan për të vrarë 102 qytetarë afrikano-amerikanë.

Komploti i tyre do të kulmonte me vrasjen e Obamës. Por policia zbuloi komplotin e dhe arrestoi dy sulmuesit.

Më vonë, në vitin 2011, një sulmues hapi zjarr në Shtëpinë e Bardhë, pasi pretendoi se Obama ishte anti-Krisht. Por ai nuk ndodhej  në Shtëpinë e Bardhë në kohën e të shtënave.

9-Donald Trump

Kur ishte ende kandidat për president, Numri një i Amerikës u sulmua nga një student britanik në një tubim.

Por ai arriti të ndalohej nga shërbimet e sigurisë, dhe sipas raporteve i riu mbante armë./gazetametro.net, businessinsider

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë