Loading…

9 mësime motivuese nga Tolstoi

  • 18/01/2017 | 17:21

9 mësime motivuese nga Tolstoi

Leo  Nikolajeviç Tolstoi konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.


Tolstoi arriti sukese me veprat “Lufta e Paqja” dhe “Ana Karenina”. Ai u fokusua në çështjet shpirtërore dhe ndoqi filozofi morale, që kalonte mes jetesës së thjeshtë, gjë që frymëzoi mijëra pasues, përfshi këtu Mahatma Gandin dhe Martin Luter Kingun.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa nga thëniet më të mirat nga shkrimtari rus që mund t’u shërbejnë të gjithëve, duke i motivuar për jetën

1.Që të heqësh qafe një armik, duhet që ta duash atë

2- Nuk ka madhështi atje ku nuk ka thjeshtësi, mirësi dhe të vërtetë

3- Të gjitha ato që kuptoj, i kuptoj prej dashurisë

4- Dy luftëtarët më të fuqishëm janë durimi dhe koha

9a257151b956756964c17ceff6f5f2ae

5- Ne humbëm sepse i thamë vetes sonë se humbëm

6- Pa e ditur se çfarë jam dhe përse jam këtu, jeta është e pamundur

7. Kape momentin e lumturisë, dashuro dhe dashurohu. Ky është realiteti i vetëm në botë, gjithçka tjetër është marrëzi.

8. Të gjithë mendojnë për të ndryshuar botën, por askush nuk mendon për të ndryshuar vetveten

9. Nëse kërkon përsosmërinë, nuk do të jesh asnjëherë i kënaqur

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë