Loading…

9 gjërat në trupin tonë që askush nuk dyshonte se janë mekanizma mbrojtëse

  • 02/03/2017 | 20:50

9 gjërat në trupin tonë që askush nuk dyshonte se janë mekanizma mbrojtëse

Trupi ynë është një grup kompleks i cikleve të shumta dhe sistemeve biologjike që shpesh mund të jetë i vështirë për t’u kuptuar.

Një sistem i tillë është i vendosur me anë të mekanizmave të mbrojtjes që ka trupi ynë. Ata na mbrojnë 24 orë në ditë dhe shtatë ditë në javë nga të gjitha llojet e mundshme që mund të na dëmtojnë.

Qëllimi kryesor i hapjes së gojës është për të ftohur trurin tuaj pasi ajo është e mbingarkuar me informacion.

Zakonisht ne teshtijmë, kur hundët janë të mbushura me shumë alergene, mikrobe, pluhur ose irritues të tjerë. Duke tështirë i heq këto mikrobe.

Instinktivisht, ne shtrihemi për ta përgatitur trupin tonë për punën fizike që ne presim të kryejmë gjatë ditës. Në të njëjtën kohë, kjo ndihmon muskujt, rikthen rrjedhjen e gjakut dhe përmirëson statusin tonë të humorit.

Kur ne hamë shumë shpejt, ne gëlltisim një pjesë të madhe të ushqimit dhe nervi vagus që është i lidhur ngushtë me stomakun dhe diafragmën inatosot. Si rezultat, kjo na jep një sulm të lemzës.

A i keni ndjerë disa “të rëna” teksa jeni duke fjetur? Vetëm kur ju filloni të bini në gjumë, frekuenca juaj e frymëmarrjes zvogëlohet me shpejtësi, ndërsa pulsi juaj gradualisht ngadalësohet dhe muskujt tuaj janë të relaksuar. Çuditërisht, truri juaj interpreton këtë si shpalljen e një vdekje të mundshme. Kjo është një përpjekje shpëtimi duke i dhënë asaj një tronditje të mirë.

Në shumë raste humbja e kujtesës ndodh pas një përvojë shumë të pakëndshme. Truri ynë fjalë për fjalë fshin momentet më të tmerrshme në kujtesën tonë.

Funksioni kryesor i puçrrizave është të zvogëlojë sasinë e nxehtësisë së humbur nga trupi nëpërmjet poreve në lëkurë, e cila më pas bën më të lehtë për të mbajtur ngrohtë në kushtet e motit.

Përveçse duke vepruar si një mbrojtje e mukozës së syve tanë, kur një objekt i huaj vjen në kontakt me të, lotët shërbejnë si një instrument i “mbrojtjes emocionale.”

Rrudhat që shfaqen në lëkurën e gishtave tanë luajnë një rol të rëndësishëm. Kjo dukuri shkaktohet kur trupi ynë has një sasi në rritje të lagështisë, ai beson se çdo gjë mund të jetë e rrëshqitshme. Kështu lëkura e duarve tuaja menjëherë fillon të ndryshojë për ta bërë më të lehtë mbajtjen e një sipërfaqeje të sheshtë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë