Loading…

9 fakte për personat që janë majtakë (Foto)

  • 20/02/2017 | 11:47

9 fakte për personat që janë majtakë (Foto)

Të gjithë neve në familje, në rrethin shoqërore ose atë të punës na ka ndodhur që të njohim persona që janë majtakë.

Artistët më të njohur, fizikanët, matematikanët dhe njerëzit e tjerë të famshëm, kanë qenë majtakë: Leonardo da Vinci dhe Michelangelo, Ludwig van Beethoven, Benjamin Franklin, Isaac Newton dhe Albert Einstein, Charlie Chaplin, Babe Ruth, Ronald Regan, Bill Clinton, Tom Cruise, Paul McCartney, Pablo Picasso, Bill Gates, Robert de Niro dhe shumë të tjerë.

Më poshtë u sjellim 9 faktet që ndoshta nuk i keni ditur për majtakët.

majt

Këto janë 9 faktet që ndoshta nuk i keni ditur për majtakët.

1: Rreth 5-10% e popullsisë në botë janë majtakë.
2: Majtakët janë tre herë më të prirë për t’u bërë alkoolistë.
3: Majtakët e përdorin më shumë anën e djathtë të trurit.
4: Majtakët e arrijnë pubertetin rreth 4-5 muaj më vonë se të tjerët.
5: Majtakët janë më të mirë në bejzboll, tenis, not dhe boks.
6: Rreth 40% e lojtarëve më të mirë të tenisit janë majtakë.
7: 4 prej 7 presidentëve të fundit të SHBA-së janë majtakë.
8: Majtakët që e përfundojnë universitetin bëhen 26% më të pasur se të tjerët.
9: Gratë të cilat mbesin shtatzënë gjatë moshës 40 vjeçare kanë 128% më shumë gjasa që të lindin një fëmijë majtak se sa gratë në të 20’at e tyre./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë