Loading…

9 fakte interesante rreth Franz Kafkës

  • 22/01/2017 | 18:53

9 fakte interesante rreth Franz Kafkës

 Kafka është një shkrimtar që konsiderohet si një nga figurat më të mëdha të letërsisë së shekullit të 20-të.


Franz Kafka mbahet mend si një nga shkrimtarët më të mirë ndonjëherë. Një njeri  i cili ka mbrojtur fjalët e tij me imazhet, simbolizmin dhe shpesh paraqitet intensivisht me tregimet e zymta rreth tjetërsimit, izolimit dhe shtypjes autoritare.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa fakte nga jeta e tij që ndoshta nuk i keni ditur.

1.Kafka ishte hebre, dhe rridhte nga një familje gjermane, por ka lindur në Pragë

2.Ai është inspiruar për të shkruar drama nga prindërit dhe motrat  e tij

347Franz Kafka me motrat

3.Shkrimtari i tij i preferuar ka qenë romancieri francez Gustave Flaubert

4.Kafka ka jetuar me prindërit e tij deri në moshën 31 vjeçare

5.Mardhënia me babain nuk ka qenë e mirë, megjiatë ai në moshën 36 vjeç i ka kushtuar atij një libër me titull “ I dashur Baba”, duke i treguar ndjenjat që ka ndaj tij

6.Nuk është martuar asnjëherë, pavarësisht lidhjeve qëka pasur. “Nuk jam në gjendje të martohem” ka deklaruar ai shpesh

7.Pak para se të vdiste e luti mikun e tij, t’i djeg çdo shkrim të pabotuar, por ai nuk e dëgjoi dhe i botoi dy vepra pas vdekjes së tij

_90722330_maxbrod_gettyimagesMaksi, miku i tij

8. Kryevepra e Kafkës “Gjykimi” është botuar pas vdekjes së tij, gjitashtu edhe “Kalaja”. Miku i tij Maksi i ka botuar edhe pse autori i kishte thënë të mos i bontonte

9.Mbiemri “kafkor” ka hyrë në përdorim të shënojë rrethanat e rëndomta te llojit absurd dhe surreal zakonisht të gjetura në veprat e Kafkës.  /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë