Loading…

8 parashikimet e WEF për vitin 2030: SHBA’të nuk do të jenë fuqia dominuese

  • 22/02/2017 | 16:47

8 parashikimet e WEF për vitin 2030: SHBA’të nuk do të jenë fuqia dominuese

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) ka publikuar tetë parashikime rreth asaj se si do të duket bota në vitin 2030, ndërsa në mesin e tyre është edhe paralajmërimi për përfundimin e dominimit të plotë të SHBA-ve në botë.

Ekspertët e WEF-it theksojnë se parashikimi i situatës në botë, në mënyrë të konsiderueshme është vështirësuar pas vendimit të Britanisë së Madhe për t’u larguar nga Bashkimi Evropian (BE) dhe pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale në SHBA, përcjellë gazetametro.net.

1.WEF parashikon se njerëzit pas një dekadë e gjysëm do të ndryshojnë shumë zakone, ndër të cilat do të jenë blerja shumë e rrallë e banesave, makinave dhe teknikës së bardhë, e cila do të zëvendësohet me praktikën në rritje të marrjes me qira të këtyre gjërave.

bkdaddgtmb6_38y0ocluls8hhhvjzssa2nyc_-9eoqa

2.Pritet të vazhdojnë investimet në zhvillimin e burimeve të ripërtëritshme të energjisë por edhe arritjen e konsensusit global mbi standardet në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

tq9n998uq6gapk_sj-mcr5rfs4ywub5cqkrd4oo_tme

 

3.WEF gjithashtu parashikon se deri në vitin 2030 nuk do të jetë dominimi i “një superfuqie” në botë, por se SHBA-të do të ndajnë fronin me vendet progresive, Rusinë, Kinën, Gjermaninë, Indinë dhe Japonië.

nato-member-flags

4. Asidentetet do mirren më lehtë,  falë makinave lëvizëse dhe përparimeve të mëdha në mjekësinë parandaluese dhe të personalizuar.

5.Ne do të hajmë shumë më pak mish. Ne do të trajtojmë mishin më tepër si një lënd, shkruan Tim Benton, Profesor në Universitetin Leeds, në Britani të Madhe. Nuk do të jetë bujqësia e madhe apo e vogël, por do të ejtë një kobinim i të dyjave, ushqim më i lehtë por më i shëndetshëm dhe më i dëmshëm për mjedisin.

10009428

6.Refugjatët  sirianë me arsim të lartë do arrijnë një moshë në vitin 2030, duke bërë rastin për integrimin ekonomik të atyre që kanë qenë të detyruar të largohen nga konflikti. Bota duhet të jetë mirë e përgaditur për popullsinë në lëvizjë, shkruan Lorna Solis, si dhe ndryshimi i klimës do të zhvendosë 1 miliard njerëz.

k1tckgp_fd7cuulfhlsbrlyqjqpiy3sqsuhkd-iq4_w

7.Vlerat që ndërtuan Perëndimin do të janë testuar për të thyer pikën. Ne harrojmë kontrollet dhe balancat që kanë forcuar të keqën në demokracitë tona, shkruan Kenneth Roth, drejtor ekzekutiv i Human Rights Watch.

b0ah8etrfbuuwmsi0of4pkzwncxjrkhg9g5hawuigxu

8.’’Nga 2030’ta, njerëzit do të jenë gati për të lëvizur drejt planetit të kuq.’’ Ndoshta edhe do të gjenden dëshmi se atje ka jetë aliene, shkruan Ellen Stofan, shefi i shkencës në NASA. Shkenca e madhe do të na ndihmojë për t’iu përgjigjur pyetjeve të mëdha për jetën në tokë, si dhe kështu do happen aplikimetpraktike për teknologji në hapësirë./gazetametro.net

v0xibizq5gvj3yrn99juymkhnyc1l0olbiemfwqctd0

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë