Loading…

8 gjëra që duhet t’i dini për shegën

 • 08/12/2016 | 13:29

8 gjëra që duhet t’i dini për shegën

Shega përveç që është një frut i shijshëm është edhe shumë e mirë për trupin e njeriut. Ajo përmrëison shëndetin e përgjithshëm, rrit disonimin tuaj dhe rifreskon kujtesën.

Brenda shegës gjenden 700-800 fara të vogla ngjyrë të kuqe. Shija e shegës sillet nga e ëmbla deri te e tharta.

Shega si  një nga frutat më të shijshme këshillohet që të jetë pjesë e dietës sonë. Fakti që ky frut pjeket plotësisht në fillim të vjeshtës dhe vazhdon të korret deri në fillim të janarit, na bind edhe më tepër se përmbanë vlera ushqyese dhe kuruese të jashtëzakonshme.

Specialistët theksojnë se, lëngu i shegës rrit prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, lehtëson nga temperatura dhe zvogëlon ngarkesën kardiake që vëzhgohet kur dikush është i sëmurë me grip.

Më poshtë do t’ua paraqesim disa arye tjera pse shega është një frut i shëndetshëm  dhe duhet konsmuar më shpesh:

 • Ngrënia e shegës e rrit oreksin tuaj
  Shega përmbanë vitaminën C 30%, 36% vitaminën K, 16% vitaminën K dhe 12% kalium.
 • E ulë presionin e gjakut
 • Konsumimi i lëngut të shegës për dy javë rresht e ulë presionin e gjakut në arterie.
 • Ndihmon në shërimin e artritit (sëmundje kronike e kyqeve)
  Fruti i shegës e parandalon formimin e enzimave që e sjellin këtë sëmundje.
 • Reduktojnë shfaqjen e sëmundjeve të zemrës
  Shega mban në kontrool kolesteronin dhe e rregullon qarkullimin e gjakut.
 • E përmison kujtesën tuaj
  Ky frut rekomandoket për persona me Alzheimerit, sepse mund ta mbajë kujtesën të freskët.
 • Rritë nivelet e hemoglobinës
  Lëngu i shegës është shumë i mirë për ta luftuar aneminë. Personat anemikë duhet të pinë sa më shumë lëng të shegës.
 • Është insulinë natyrale
  Shega është njëra nga frutet e shijshme e cila është shumë e mirë për personat me diabet.
 • Është shumë e mirë për personat sportiv
  Personat që pinë lëngë të shegës para se t’i fillojnë ushtrimet janë më të motivuar fizikisht dhe psikiqiksht./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë