Loading…

8 filma me detektivë që do ju bëjnë më të mençur

  • 13/11/2016 | 15:43

8 filma me detektivë që do ju bëjnë më të mençur

Disa njerëz që janë kurreshtarë apo që vazhdimisht janë dyshues mund të gjejnë veten e tyre më së miri në filmat ku për personazh kryesor kanë hetimet si dhe zbulimet e detektivëve për raste të ndryshme.

Bright Side sjellë tetë nga filmat më të mirë me detektivë. Secili prej tyre me shumë gjasë do të ju zhvillojë intelegjencën si dhe do të ju mbajë kurreshtarë për orë të tëra.

Angel Heart

 

angel-heart

Ky film edhe pse ka dy dekada që nga realizimi i tij do të ju mbajë të ‘’frikësuar’’ që nga skenar e para të filmit, si dhe do të ju mbajë peng të kurreshtjes deri në fund të tij.

Momento

momento

Personazhi i filmit është në kërkim të vrasësit që i morri jetën gruas së tij. Mirëpo, gjërat marrin një kthesë interesante kur ai gjatë kësaj rruge humb memorien e tij afat-shkurtër. Leonard, i cili është emri i personazhdit, do mbajë në mend vetëm ndodhitë e para vrasjses, ndërsa ngjarjet që zunë vend pas vrasjes së gruas atij i mbesin në mendje për 15 minuta të vetëm.

Zodiac

zodiac

Një vrasës serik që ka tmerruar qytetin e San Franciskos për 25 vite të tëra po ërkohet nga dy detektivë. Vrasësi me nofkën ‘’Zodiac’’ jo vetëm që kënaqet kur vret njerëz, por atij i pëlqen edhe që të luajë fshehurazi me detektivët.  Ky film i vitit 2007, edhe pas 9 vitesh mbetet në pjesën e epërme të listës kur flasm për filma të tillë.

True Detective

true-detective

Një seri e ngjarjeve me detektivë që në fakt ka dy sezona; secila prej tyre me intrigat e tyre të veçanta.  Ngjarja fillon me dy detektivë që mundohen të zbardhin një vdekje të dyshimtë në një pjesë të Lousianas. Pjesë pjesë, ata formojnë një pasqyrë të plotë se çka ngjau.

Mystery Road

mystery-road

Film i para tre viteve i realizuar në Australi, ku një polic heton vasjen e një vajze vendase. Atij  i duhet të përballet me ngurrimin e bashkëmoshatarëve të saj, si dhe indiferencën e qytetarëve për ta sqaruar vdekjen.

Mindhunters

midhunte

Një  ishull i largët, shtatë agjentë të FBI-së në një sfidë, ku njëri nga ta vdes. Ky film i realizuar para një dekade sjellë në ekranet tuaja sfidën e madhe për të kuptuar profilin e një krimineli  kur ka mungesë të provave.

L.A Confidenal

l-a-confidental

Një film që nuk duhet ta humbisni, ku dy policë që nuk ju trembet syri merren me zbulimin e një serie të vrasjeve të kryera në Los angelos. Kim Basinger dhe Russell Crowe i shtojnë bukurinë këtij filmi.

Män som hatar kvinnor

man-som

Ky është versioni suedez i filmit The Girl With the Dragon Tatto paraqet jetën e disa njerëzve të zakonshëm të cilët kanë fatin që të jetojnë afër disa njerëzve të psohtër. Janë disa pjesë të ndryshe të cilat në fund arrjnë që të krijojnë një element kyç të përbashkët./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë