Loading…

8 fakte për Toblerone që si keni ditur

  • 30/11/2016 | 19:45

8 fakte për Toblerone që si keni ditur

Toblerone i takon brendit të çokolatave Zvicërane. Kjo çokollatë është aq e vlefshme sa që ka qenë temë “top trending” gjatë zgjedhjeve.

Toblerone është një shirit i çokollatës i ndërtuar me shumë zgjuarësi.

Prandaj po ju sjellim 8 gjërat që ju nuk keni mundur të dini për brendin.

1.Emri “Toblerone” është lojë fjalësh

Çokollata është krijuar nga Theodor Tobler. Toblerone vie nga mbiemri i tij, plus “torrone” një fjalë italiane për një tip të karameleve.

2.Është 108 vjeçare

Theodor Tobler dhe gruaja e tij kanë krijuar çokollatën e njohur botërore më 1908.

3.Ne konsumojmë 62,000 kilometra të Tobleronës çdo vit

Nëse shtroni të gjitha çokollatat Toblerone të shituara çdo vit atëherë  shtrirja do ishte 62,000 kilometra e gjatë, më e gjatë se edhe perimetri botës.

4. Keni qenë duke e ngrënë në mënyrë të gabuar:

5.Forma e saj përfaqëson balerinët:

Gjithomë është menduar se forma e Toblerone-së përfaqëson malet e Zvicrës. Në fakt forma piramid përfaqëson balerinët e “Folie Bergeres” të cilët secilën shfaqje e kanë mbyllur me një piramidë.

 6.Është një mesazh i fshehur në paketim:

E dini malin e paraqitur në paketimin e Toblerone-së? Shikojeni më nga afër, aty gjendet një ari në malë.

2000px-tobleronelogosvg-copy-1

7.Vie me 10 madhësi:

Toblerone vjenë me 10 madhësi dhe peshë. Shiriti më i gjatë i çokolatës së prodhuar është 1 metër.

8.Kanë qenë 11 lloje të ndryshme të Toblerone:

Çokolata ka 108 vite dhe ka prodhuar shije të ndryshme, shije si të frutave me arra, mjaltë, të kriposura e disa të tjera./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë