Loading…

8 fakte pak të njohura rreth Angela Merkel

  • Nga

  • 25/02/2017 | 14:55

8 fakte pak të njohura rreth Angela Merkel

Angela Merkel është Kancelarja Federale e Gjermanisë, që nga viti 2005. Ajo luan rol të rëndësishëm në politiken Europiane.


Merkel mban lidhje të forta me shtetet fqinje por edhe me gjerë. Gjitashtu, bën pjesë në grupin e liderve më me ndikim në botë. Gjatë udhëqjes së saj shumë gjëra ndryshuan në favor të shtetit Gjerman si rritja e ekonomisë, hapja e shumë vendeve të punës, përparim në reformat shëndetësore.

Gazeta Metro për t’ju njohur më mirë me jetën e kësaj gruaje në më të fuqishmet në botë, sjellë disa fakte interesante nga jeta e saj:

1. Angela Merkel është njeriu i parë që ka vendosur një standar global për refugjatët sirianë.

2. Frikësohet jashtëzakonisht nga qenët, madje Vladamir Putin  duke e ditur këtë, gjatë një takim me të në Rusi e ka futur një qen të racës Labrador në mbledhje.

160112113934-merkel-putin-dog-1-exlarge-169

3. Pazarin për shtëpi e kryen vetë, madje është një kuzhiniere e përkryer dhe gatuan për familjen e saj.

4. Gjatë një fushate në vitin 2016, ajo e ndali për pak fjalimin për të pirë birrë dhe vahzdoi prapë.

mw-bi864_merkel_20130920130451_mg

6. Angela Merkel ka mbimerin “Merkel” nga burri i parë i saj, dhe edhe pse është e divorcuar nga ai nuk e ka hequr kurrë.

7. Ajo gjithashtu është një shkenctare. Pas përfundimit të studimive ajo fitoi një  doktoraturë për kimi kuantike.

8. Ajo gjitha ka markën e saj të rrobave. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected].net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë