Loading…

8 arsye pse duhet të shtoni Vitaminën C në rutinën e kujdesit të lëkurës

  • 07/10/2022 | 15:29

8 arsye pse duhet të shtoni Vitaminën C në rutinën e kujdesit të lëkurës

Si fillim, ç’është serumi i vitaminës C?


Vitamina C njihet si një nga përbërësit më të mirë për efektin pro plakjes dhe çelësi kryesor për të mbajtur fytyrën e lëmuar dhe me shkëlqim. Po pse duhet me çdo kusht ta shtoni në rutinën tuaj të kujdesit ndaj lëkurës Vitaminën C?

1. Eshtë e sigurtë për thuajse çdo lloj lëkure

Shumica e njerëzve e përdorin për një periudhë të gjatë kohe pa raportuar për asnjë lloj reaksioni apo problemi në lëkurë.

2. Hidraton

Sipas një studimi të kryer në 2017-ës, lëkurat më të shëndetshme përmbajnë vitaminë C, pasi kjo e fundit penetron shumë mirë në lëkurë.

3. Ndihmon në zbardhjen e lëkurës

Vitamina C ndihmon në zbehjen e pigmentimit dhe redukton pjesët e skuqura në lëkurë. I jep fytyrës shkëlqim dhe zbardhje.

4. Ndihmon në reduktimin e hiperpigmentimit

Përfshi këtu njollat e diellit, pikat e zeza, etj.

5. Redukton rrathët e zinj poshtë syve

Vitamina C redukton pamjen e qeskave poshtë syve dhe hidraton mjaftueshëm zonën delikate.

6. Promovon kolagjenin

Niveli i prodhimit të kolagjeni reduktohet me kalimin e kohës dhe rrjedhimisht kjo çon në krijimin e rudhave apo vijave në lëkurë.

Vitamina C njihet për ndikimin tek rritja e prodhimit të kolagjenit.

7. Ndihmon në elasticitetin e lëkurës

Sidomos nëse jeni në periudhë stresante apo keni pasuar humbje drastike peshe. Përmirëson pamjen e lëkurës.

8. Ju mbron ndaj dëmtimit të rrezeve të diellit

Ekspozimi i gjatë në diell, stresi, ndotja, acarimi lidhet ndjeshëm me nivelet e vitaminës C në lëkurë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë