Loading…

77% e popullsisë në Itali marrin dozën e dytë të vaksinës

  • 24/09/2021 | 09:20

77% e popullsisë në Itali marrin dozën e dytë të vaksinës

Italia, një ndër vendet më të goditura nga pandemia e koronavirusit është duke e rimarrë veten pak nga pak dhe po i rikthehet normalitetit me hapa të vegjël, kjo dhe falë procesit të vaksinimit.

Shifrat zyrtare bëjnë me dije se deri tani në Itali janë aplikuar 83.383.557 doza vaksinë, ndërsa 77,08% e popullsisë mbi 12 vjeç (41.629.180 persona), i kanë marrë të dyja dozat e vaksinës.

Italianët që kanë marrë një dozë janë 44.621.736 ose 82,6% e popullsisë ndërsa 26,900 persona janë vaksinuar tashmë për herë të tretë, shkruan A2.

Në 24 orët e fundit në Itali u regjistruan mbi 4000 raste të reja me koronavirus dhe 63 viktima.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë