Loading…

7 fakte interesante për Pikason

  • Nga

  • 24/01/2017 | 17:25

7 fakte interesante për Pikason

Pikaso konsiderohet përgjegjës për arrtijen e kulturës në shekullin e 20-të, në pikturë, skulpturë dhe artin e qeramikës.


Bashkë me Georges Braque e themeloi Kubizmin. Duke refuzuar të kthehet në Spanjë gjatë regjimit të Frankos, ai e kaloi pjesën më të madhe të jetës në Francë. Veprat e tij më e njohur është  “Guernica”

Guernica. Paris, June 4, 1937. Oil on canvas, 349.3 x 776.6 cm Image licenced to Stephen Forsling FORSLING, STEPHEN by Stephen Forsling Additional copyright permission to reproduce the work of PABLO PICASSO must be obtained from the Artists Rights Society (ARS), 536 Broadway, 5th Floor, New York, NY 10012. Please contact ARS at (212) 420-9160 or fax (212) 420-9286 or e-mail info@arsny.com. Usage : - 3000 X 3000 pixels (Letter Size, A4) © Erich Lessing / Art Resource

Guernica, Paris, 4 qershor 1937, 349.3 x 776.6 cm

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa fakte pak të njohura për jetën piktorit spanjoll më të famshëm,të shekullit 20-të.

1.Pikaso është pagëzuar me një emër shumë të gjatë:  Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceon Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso, por emri Pikaso i vjen nga e ëma.

2.Pikaso ka lindur para kohe, dhe mjekët i kanë thënë se nuk do të mbijetojë, mirëpo xhaxhai i tij i fryu në fytyrë tymë cigareje dhe ai reagoi

3.Fjala e parë që ai tha ishte “piz” që në shqip do të thotë laps

picasso3aPiktura e parë e tij, në moshën 15 vjeç

4.E ka përsëritur vitin në shkollë shumë herë. Ka qenë nxënës i tmerrshëm, shokë e klasës së tij  ishin shumë vjet më të vegjël se ai

5.Pablo Pikaso është akuzuar se e ka vjedhur pikturën famshme “Mona Liza” nga Muzeu Luvrit, po kjo nuk ka qenë e vërtetë, pas akuzave ai është liruar si i pafajshëm

47135929-cached

6.Ka bërë mbi 50 mijë piktura, gjatë gjithë jetës së tij

7.Në jetën private është njohur si “Don Zhuan”, gjithashtu vetë e ka pohuar shumë herë se në veprat e tij ka portretizuar të dashurat e tij. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë