Loading…

7 romanet që duhet lexuar të paktën një herë në jetë

  • 15/01/2017 | 22:31

7 romanet që duhet lexuar të paktën një herë në jetë

Leximi konsiderohet si mënyra më e mirë për të quar kohën. Të futesh në brendësinë e një libri do të thotë ta jetosh atë histori, dhe duke lexuar ju bënë të mos ndjehesh vetëm asnjëherë.


Gazetametro.net ka përzgjedhur 7 romanet që duhet lexuar të paktën njëherë në jetë. Përmbatja e tyre është e nevojshme për secilin nga ne.

1. “Të vrasësh zogun përqeshës” nga Haper Lee

te-vrasesh-zogun-perqeshes-e1457931433216_2016_03_14_19
Këndvështrimi i një fëmije për paragjykimet raciale në Alabamën e viteve 30’

2. “Ferma e Ftohtë” nga Stella Gibbons
Satira komike e romancave rurale. Diçka ‘e keqe’ vihet re në raftin e druve

3.“I huaji” nga Albert Kamy

i-huaji
Francezi që vrau një shok arab në Algjeri dhe pranoi indiferencën e botës.

4. “Procesi” nga Franc Kafka
Jozef K deklaron se është i pafajshëm kur papritur arrestohet. Por”I pafajshëm për çfarë”?

5.“Një udhëtim në Indi” nga EM Forster
Një akuzë false ekspozon shtypjen raciste të rendit britanik në Indi

6. “Portreti i gruas” nga Henri Xhejms
Një trashëgimtare amerikane ne Europë “përballet me fatin” duke u martuar me një burrë egoist

7.“Mes Marsi” të George Eliot.
Ky roman është quajtur ndryshe edhe si “Një studim i Jetës Provinciale”, ajo trajton një sërë temash që lidhen me statusin e grave, natyrën e martesës, idealizmin dhe vetë interesin, fenë dhe hipokrizinë, reformat politike dhe edukimin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë